Изненадваща победа за Ландо Норис в Гран при на Маями във Формула 1 Снимка: © Getty Images

Пилотът на Макларън британецът Ландо Норис изпревари Макс Верстапен (Редбул) в Маями и спечели първата си победа във Формула 1 след 110 старта.

Световният шампион Макс Верстапен допусна необичайна грешка при шофирането, а пилотът на Макларън се възползва от удобния момент с колата за сигурност. Това беше неочакван провал за Верстапен в края на първия състезателен уикенд след много обсъжданото прощално съобщение на дизайнера Адриан Нюи, който ще напусне през първото тримесечие на 2025 г.

Норис завърши с близо 8 секунди пред Верстапен, а трети на подиума се качи Шарл Льоклер с Ферари.

Верстапен тръгна добре с идеята да вземе пета победа в първите шест старта за сезона, като поведе колоната. Той няколко пъти се оплака от лошо сцепление.

Норис стартира пети и при боксовете излезе начело преди да смени гуми, когато Кевин Магнусен и Логан Сарджънт се удариха, което извади колата на сигурността начело на колоната.

Това позволи на Норис да излезе пръв след смяна на гуми.

Въпреки че не спечели състезанието Верстапен увеличи преднината си в шампионата пред своя съотборник Серхио Перес. Мексиканецът остана пети зад Карлос Сайнц (Испания/Ферари), докато рекордният световен шампион Люис Хамилтън (Великобритания/Мерцедес) зае шесто място.

Норис е рекордьор по качвания на подиума без победа – 15 класирания в Топ 3, от които осем пъти беше втори.

Това е и първа победа за Макларън от септември 2021 г., когато отборът спечели в Гран при на Италия.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Apple разработва по-тънък iPhone

Очаква се моделът да бъде пуснат до 2025 година

09:55 - 19.05.2024
Спорт

Усик с историческа победа срещу Фюри: Украинецът стана абсолютен световен шампион по бокс