Нелегален дрон е забавил шест полета на летище "София" Снимка: © Булевард България

Шест полета на летище "София" са били забавени снощо заради нелегален дрон в района на летището. На 3 кацащи самолета се е наложило да кръжат в небето и да се приземят с 20-минутно закъснение, а други три са излетели с 30-минутно забавяне. Това съобщи Nova TV като се позова на информация от летище "София".

Все още не е ясно кой е собственикът на дрона, нито с каква цел е летял в района. Прелитането на безпилотни апарати в района на летищата е забранено, тъй като създава риск от инциденти, освен това аеропорта е част от критичната инфраструктура на страната.

За да лети подобен дрон в района е необходимо изрично разрешение

„Такова разрешение не е искано. Това е нелегален полет. Не знам с какви цели”, заяви по Nova TV Христо Христов от Националния борд за разследване на произшествия във въздушния, водния и железопътния транспорт.

В подобни ситуации протоколът позволява приземяване на самолет, едва след като дронът е принуден да напусне въздушното трасе над аерогарата.

„Събитието е със сериозни последствия, ако дронът беше попаднал в двигателите на самолета или по системите за управление" обясни Христов .

Той обясни, че системата за сигурност на летището е била задействана, районът е бил проверен, но в крайна сметка дронът така и не е открит.

„Какви са желанията на това лице или тези хора, които са искали дронът да е в района, не можем да кажем. Но според мен трябва да се прилагат по-строги мерки спрямо хората, които притежават такива дронове. И това да се води като престъпление”, заяви Христов.

Това е втори или трети случай в последния месец и половина, когато се повява дрон в района на летището, стана ясно от думите на Христов, като този път безпилотния апарат е бил на прага на пистата.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Топ прокурорът на съда в Хага се оттегля след разследване за сексуален тормоз

Главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан води дела за военни престъпления срещу лидерите на Израел и Русия.

18:27 - 16.05.2025
Технологии

Huawei представя новите серии смартчасовници с акцент върху здравето и модата

На събитие в Берлин Huawei представи новото поколение смартчасовници и слушалки – Watch 5, Fit 4 и FreeBuds 6

17:43 - 16.05.2025
Важно днес

Цената на тока за бита остава фиксирана – либерализацията се отлага пак

Управляващите запазиха държавните цени и отложиха реформата за пореден път

17:20 - 16.05.2025
Политика

Преките преговори между Украйна и Русия приключиха набързо и без резултат

Първите преки преговори за мир между Русия и Украйна от повече от три години продължиха по-малко от 2 часа

16:04 - 16.05.2025
Важно днес

Новородено, деца с пневмония и възрастен с инсулт - какво се случва с хората от "Захарна фабрика"

Десетки семейства продължават да са на улицата

15:15 - 16.05.2025
Важно днес

Млад мъж загина, а дете е с опасност за живота при тежка катастрофа на АМ "Марица"

Инцидентът е станал на 78 км на пътя между Любимец и Харманли. 

14:17 - 16.05.2025
Политика

Бивш депутат от "Атака" и кадър на антикорупционната комисия вече са потенциални служебни премиери

Силвия Къдрева и Маргарита Николов са избрани за зам.-ръководители в Сметната палата

13:25 - 16.05.2025
Важно днес

Радев ще сезира Конституционния съд "за безпрецедентното нарушение на законността" от Наталия Киселова

Президентът продължава с атаките заради спрения референдум против влизане в еврозоната от 1 януари

12:27 - 16.05.2025
Важно днес

Правителството гони ДПС-Доган от историческата централа на партията

Заповедта е на областния управител на София Стоян Арсов

12:25 - 16.05.2025