Нова година без шампанско? Климатичната криза застрашава производството на вино Снимка: © Getty Images

За мнозина няма по-добър начин да отпразнуват новогодишната нощ от това да отварят бутилка шампанско. Всъщност алкохолната напитка се е превърнала в традиция за отбелязването на първия ден от новата година. Оказва се обаче, че много скоро може да се стигне до дефицит в предлагането на шампанско - а причината са климатичните промени.

Това съобщава CNN, като цитира доклад на ClimateAI - стартъп за устойчивост на климата, базиран в Сан Франциско. Той представя данни, според които шампанското скоро може да се окаже в недостиг заради променящия се глобален климат.

Трите вида грозде, използвани в почти всички видове шампанско - шардоне, пино ноар и пино меуние - са сред стотиците, които са на ръба от изчезване. Това е така, защото предизвиканата от човека климатична криза води до екстремно затопляне и промяна на метеорологичните условия в някои от най-известните лозарски райони в света, включително Шампан в Северна Франция.

Според ClimateAi до 2050 г. тези популярни сортове грозде може да престанат да съществуват. Използвайки стотици глобални климатични модели, сателитни данни и събирана информация от места, изследователите на стартъпа са в състояние да прогнозират бъдещето на гроздето, използвано за производство на шампанско и пенливо вино по целия свят.

В публикувано през 2020 г. проучване се предупреждава, че броят на регионите, в които понастоящем се отглежда винено грозде, ще намалее с повече от половината, ако глобалните температури се повишат с 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

Според Програмата на ООН за околната среда светът ще премине този праг още през този век, ако скоро не бъдат направени по-дълбоки и устойчиви съкращения на замърсяването с въглеродни емисии. При затопляне от 4 градуса до 85% от тези земи вече няма да могат да се използват за производство на пенливо вино и шампанско.

"Ако се замислим конкретно за шампанското, то е много уникална напитка. За да се произвежда са необходими топли, слънчеви дни за силен вкус и хладни нощи за натрупване на киселинност, която му придава онзи хрупкав, освежаващ вкус, който обичаме", обяснява Уил Клетер, вицепрезидент по операциите и стратегията в ClimateAI.

"Но със затоплянето на климата тези топли слънчеви дни може да станат прекалено топли, а хладните нощи да изчезнат", предупреждава той.

През 2023 г. световното производство на вино е било най-ниското от 60 години насам. Голяма част от този спад се дължи на екстремните метеорологични явления, много от които са се влошили от климатичните промени, сочи годишният доклад за производството на вино на Международната организация по лозата и виното (OIV), публикуван през ноември.

В него се посочва, че Италия е отстъпила позицията си на водещ производител на вино в света поради няколко неблагоприятни метеорологични събития, включително непостоянни валежи, които са предизвикали появата на брашнеста мана (оидиум) по лозата, както и наводнения, градушки и суша.

"Това е много актуален проблем. Това означава по-скъпо вино или може би виното, което ще се произвежда, няма да е със същото качество, а може дори да нямаме достъп до някои от вината, на които сме свикнали да се наслаждаваме. Това е проблемът, пред който сме изправени днес", допълва Клетер.

Той прогнозира, че някои производители ще бъдат принудени да преместят производството си на север, за да се възползват от по-студеното време. По думите му вече се наблюдава "значителен" ръст на инвестициите в пенливи продукти в нови райони - като Великобритания например, където има все повече топли, слънчеви дни и хладни нощи.

Понастоящем шампанското се произвежда в един конкретен регион на Франция - Шампан. По закон, за да се счита за автентично "шампанско", виното трябва да произхожда именно от този регион. Ето защо в други страни подобни напитки трябва да се наричат "пенливо вино".

По данни на ClimateAI износът на френско вино възлиза на 9,6 млрд. долара, което представлява 16% от всички световни продажби на вино.

През 2021 г. обаче производителите на шампанско отбелязват най-малката реколта от 1957 г. насам поради екстремни метеорологични явления. Това е струвало на Франция общо около 2 млрд. долара от продажби, се казва в доклада.

Но през 2023 г. Франция е имала задоволителна производствена година, като е имала добро производство, включително в Шампан, се казва в доклада на OIV, въпреки че някои лозя на юг са били засегнати от горещини и суша.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

ChatGPT "проговори"... с гласа на Скарлет Йохансон. Компанията твърди, че не е умишлено

ChatGPT намери своя глас, но изглежда не всички го харесват

18:34 - 20.05.2024
Важно днес

Състоянието на Роберт Фицо е стабилно, вече комуникира

Премиерът на Словакия беше прострелян пет пъти. Мотивите може да са политически

17:14 - 20.05.2024
Живот

Защо двете най-големи телевизии в Дания записаха общ клип срещу Meta

Кампанията е срещу фалшивите новини във Фейсбук, на които и водещите стават жертви

16:57 - 20.05.2024
Важно днес

"Главболгарстрой" ще строи Вертикалния газов коридор

Проектът свързва газопреносната мрежа с тези на Румъния и Гърция и идеята е България да транзитира газ

15:58 - 20.05.2024
Важно днес

Съдът в Хага поиска арест и за Нетаняху, и за лидери на "Хамас"

Обвиненията са за военни престъпления и престъпления срещу човечеството

14:32 - 20.05.2024