Новото мегастроителство в София - кой го допусна и как Снимка: © Визуализация Боян Юруков
  • Тесни улици, грешки в Общия устройствен план, решения „на парче“ и неотчуждени имоти са довели до презастрояването в София
  • Заповедите за ново строителство, издадени сега, всъщност били добре свършена работа след забавени преписки от предишния главен архитект, твърдят от Столичната община
  • Много от тях няма как да бъдат спрени - в минали периоди са минали през съгласувателни процедури, имало е и дела
  • Кметът на София ще поеме част от правомощията на главния архитект от 1 февруари, за да "дефеодализира" поста му
  • Временният гл. архитект Богдана Панайотова ще се каднидатира за постоянно на поста

Серия разрешителни за строеж, подписани от временния главен архитект на София Богдана Панайотова, предизвикаха недоволство и поставиха под съмнение предизборните обещания на кмета Васил Терзиев, че ще работи срещу презастрояването на столицата. Той беше избран през есента на 2023 г.

Две седмици преди да бъде обявен конкурс за нов главен архитект на столицата Терзиев и Панайотова решиха да обяснят защо се е стигнало до ситуацията.

"Причините за всичко, което виждаме, са заложени в общия устройствен план на София, приет през 2007 година. Там са предвидени параметри на инфраструтктура и строителство, които не съответстват помежду си и дори не отговарят на нормативните изисквания", обобщи арх. Панайтова

От думите ѝ стана ясно, че администрацията на София в последните 5 години не е давала мотивирани откази за строителство, а е бавела решенията без причина. Това е довело и до 1000 съдебни дела, по които общината дължала големи обезщетения. Накрая пак е била принудена да издаде съответните документи за разрешаване на строеж. С други думи - няма друг избор и тези строежи не могат да бъдат спрени.

Така подписът на арх. Панайотова формално задвижи спорния проект за застрояване на двора на емблематичния софийски ресторант "Синия лъв" в центъра на града. Собственикът иска да построи 6-етажна офис сграда с две нива подземен гараж, а опасенията са, че това може да промени автентичния облик на района около Народния театър "Иван Вазов".

Процедурата беше стигнала до етап одобряване на устройствен план и план за застрояване, които Богдана Панайотова подписва на 5 декември 2024 г., тъй като са "били спазени всички правила".

Друго от решенията, подписани от арх. Панайотова, е за строителството на две 75-метрови сгради, които ще се появят на мястото на бившия завод "Електроника" в София. Заявлението за изменение на плана е внесено през юни 2023 г.

По времето на арх. Панайотова е разрешено и изграждането на 40-метрова сграда близо до мол "България", като имотът е отреден за жилищно строителство.

Тя разрешава и 13 нови сгради да се появят на "Цар Борис III" и Околовръстното в София

„Не високите сгради, а тесните улици са проблемът в София“

"Когато влязох в Направление "Архитектура и благоустройство" (НАГ), заварих 500 забавени преписки по разрешения за строеж, 2000 за подробни устройствени планове и 700 за разрешения за поставяне на преместваеми обекти", заяви арх. Панайотова по повод заповедите, които тя и администрацията ѝ одобряват.

От обясненията стана ясно, че в тези случаи вече е извървяна процедурата и съгласуванията. Когато няма аргументи за отказ, няма и полезен ход за спиране на решенията.

Презастрояването на града било заложено още преди 16 години с приемането на общ устройствен план през 2007 година. Впоследствие ситуацията се е влошила от решения на парче и проблеми с отчуждаването на имоти, твърди тя.

Най-фрапиращите случаи - бул. "Черни връх" и "Симеоновско шосе"

Липсата на контрол, заложените в общия устройствен план по-малки улици и последвалото им допълнително стесняване според Панайотова, са довели до безвъзратно загубени площи от улиците. Това не позволява озеленяване, а на места дори липсват тротоари.

Като най-фрапиращи бяха посочени "Симеоновско шосе" и бул. "Черни връх", където на места няма място за пешеходци - вкл. в района на "Парадайс мол".

"Дефеодализация" на главния архитект

Според кмета Терзиев и Богдана Панайотова досега главният архитект на София е имал твърде много власт. Затова от 1 февруари част от правомощията му ще бъдат прехвърлени към кмета и районните администрации.

"Така градоустройството ще се върне при кмета и от 1 февруари той ще подписва всички градоустройствени заповеди. Всички ПУП-ове ще бъдат на бюрото ми, за да се знае кой носи отговорност", каза Васил Терзиев. Районните кметове ще отговарят за строителния контрол и по-леки градоустройствени решения. Главният архитект ще има административно-техническа роля, като ще отговаря за внесените проекти за строителство, визите за проектиране, разрешенията за строеж.

Още следващата седмица Терзиев смята да разгледа и случая с "Балкантон", на чието място в "Красно село" може да се появят нови 7 сгради, и да види дали има законови основания все пак да бъде спряно строителството там.

Резултатът от решенията сега ще се види след няколко години

Както резултатите от лошите решения, така и тези от добрите, се виждат след няколко години. От общината казват, че досега са предприели няколко мерки, които са в посока спиране на презастрояването.

"Ще прекратим масовата практика на одобрение на единични ПУП-ове, за да не се събудим една сутрин в квартали без улици, детски градини или площадки за игри. Така ще избегнем това, което се случва в "Манастирски ливади". Там всичко се прави на парче и после се чудим защо няма канализация, добави Терзиев.

От три месеца насам се дава публична информация за инвеститорските намерения на първоначален етап, така че гражданите да могат да реагират навреме, а не когато стъпките са изминати, а разрешението за строеж вече е факт.

"Имаме 30% намаление на издадените разрешителни за строеж като разгърната застроена площ през 2024 спрямо 2023 година, а от страна на Направление "Архитектура и градоустройство" намалението е 50%", обобщи Терзиев.

За да спре презастрояването в цялост обаче е необходим нов Общ устройствен план, което е дълга и сложна съгласувателна процедура.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Екипът зад Succession пренася Хари Потър на малкия екран за HBO

Първият сезон на сериала се очаква през 2026 г.

17:28 - 18.04.2025
Бизнес

Сценарият Google да трябва да се раздели с Chrome или с Android изглежда все по-вероятен

САЩ нанасят нов удар срещу монопола на търсачката: съдът призна двойна доминация в онлайн рекламата

16:59 - 18.04.2025
Важно днес

Изключително натоварен трафик по автомагистралите "Струма" и "Тракия" в първия почивен ден (Обновена)

Пътна полиция с извънредни мерки, ремонти по „Хемус“ затрудняват трафика към морето.

16:20 - 18.04.2025
Важно днес

Проф. Георги Фотев: Пасивността е резултат от "подкосеното достойнство" на българите

"Животът изисква да си активен. Mислене, което в България, за съжаление, не е развито"

16:17 - 18.04.2025
Важно днес

Казусът „Захарна фабрика“: въпросите, които не можем да подминем

Защо не е спазено решение на ЕСПЧ и кой ще понесе отговорността?

16:02 - 18.04.2025
Важно днес

Хиляди родители настояват с петиция да запазят правото си да извиняват 15 дни отсъствия от училище

Правилата важат и за децата над 4 години, които са в предучилищна група

13:31 - 18.04.2025
Важно днес

Сръбската национална телевизия остава под блокада, студенти протестират в подкрепа на ректора на университета в Белград

Проф. Владан Джокич е привикан в полицията по разследване за "злоупотреба със служебно положение"

10:49 - 18.04.2025
Политика

САЩ ще се оттеглят от преговорите, ако няма напредък по мира в Украйна "до дни"

Марко Рубио твърди, че има "дружи важни неща, с които да се справяме", но не ги назова

10:43 - 18.04.2025
Важно днес

Украйна и САЩ подписват сделката за редките минерали до дни

Предварителното споразумение вече е подписано

09:01 - 18.04.2025