Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е убеден, че Швеция ще се присъедини към военния алианс най-късно до юли.
Това става ясно от негово изявление пред германската информационна агенция ДПА, цитирано от европейското издание POLITICO.
„Следващата среща на върха на НАТО ще се проведе във Вашингтон от 9 до 11 юли и дотогава скандинавската страна ще бъде пълноправен член“, изрази увереността си Столтенберг.
Швеция и Финландия изоставиха десетилетията на неутралитет и подадоха молби за членство в НАТО след началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
"Правителството смята, че членството в НАТО е най-добрият начин за гарантиране на шведската сигурност в светлината на фундаментално променената среда за сигурност, която следва от инвазията на Русия в Украйна", се казваше в прессъобщение на шведското правителство в момента на подаване на кандидатурата.
Докато присъединяването на Хелзинки към Алианса беше бързо одобрено, това на Стокхолм се забави заради несъгласие от Турция, както и на Унгария.
- Досега турският президент Реджеп Ердоган твърдеше, че Стокхолм приютява "терористични организации" заради заселването на активисти на забранената в Турция Кюрдска работническа партия, и отказваше разширяването на алианса.
- Ердоган изискваше екстрадицията на група кюрдски изселници в Швеция, част от които обаче вече имат шведско гражданство. Той искаше още да използва правото си на вето, като опит за натиск към САЩ за връшане на Анкара в програмата за доставка на изтребители F-35. Сделките за въоръжението с Турция бяха замразени заради решение на управлението на Ердоган да купи руски ракети С-400.
- В края на декември унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че няма "голяма готовност" от страна на унгарските законодатели да одобрят кандидатурата на Швеция.
В край на сметка, след месеци на протакане, комисията по външни работи на турския парламент даде съгласието си Швеция да се присъедини към Алианса - решение, което Столтенберг нарече „историческа крачка“.
От думите на генералния секретар става ясно още, че Стокхолм е спазил ангажиментите си към Анкара и е направил определени отстъпки.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: