Следственият комитет на Беларус повдигна обвинение срещу Степан Путило, един от основателите на телеграмния канал NEXTA, и неговия колега Ян Рудик, за организиране на „терористична“ група. Това съобщава официалната белaруска агенция "БелTA".
В досието по делото двамата мъже са наречени „ръководители на терористична организация“, a Комитетът посочва още, че:
„От 2020 г. подсъдимите използват информационните си ресурси, за да дестабилизират ситуацията на територията на Беларус и да радикализират така наречените протести. Терористите многократно са призовавали за разпалване на социална омраза и раздор, блокиране на пътища и координиране на улични бунтове, извършване на терористични атаки по железопътната линия и саботаж в предприятия, които могат да доведат до бедствия“, казват в позицията си разследващите.
The so-called Investigative Committee of #Belarus has once again opened a criminal case against the founder of #NEXTA, Stepan Putilo.
— NEXTA (@nexta_tv) May 20, 2022
This time it's for "organization and management of the terrorist organization NEXTA". pic.twitter.com/SkeE8C4rxd
Това не е първото държавно обвинение срещу Степан Путило. По-рано Беларус „уличи“ активиста в подбуждане на социална омраза и държавна измяна. Путило присъства в списъци за международно издирване на Беларус и Русия.
Другият съосновател на канала NEXTA – Роман Протасевич, бе арестуван в Беларус през май миналата година. Тогава полетът на Простаевич от Атина до Вилнюс на Ryanair бе отклонен и принуден да кацне в беларуската столица Минск. В момента Протасевич е под домашен арест.
Каналът изигра важна роля в мобилизацията на протестното движение през август 2019 г. след президентските избори в Беларус. В резултат на това медията беше забранена определена за "терористична организация" от Върховния съд на страната, а Путило и Протасевич бяха включени в белоруския „списък на терористите“.
Новината са обвинението срещу Степан Путило и Ян Рудник в организиране на терористична група идва само два дни след приемането на промените в Наказателния кодекс на Беларус, които предвиждат смъртно наказание не само за доказано извършени престъпления, но и за опити за извършване на „терористични актове“ и „саботажи“.
Страната никога не е отменяла смъртното наказание, но досега налагането му не бе възможно, ако се докаже само намерение или подготовката на тежки престъпления. Тероризмът бе добавен към деянията, наказващи се със смърт в Беларус, през 1997 г. Това е единствената държава в Европа, която продължава да издава смъртни присъди.
Беларус ще наказва със смърт и за "опит" и "подготовка" на тероризъм и "саботаж"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: