Финландия е начело на световната класация по щастие за шеста поредна година. Скандинавските страни са безспорни лидери. В топ 20 няма нито една азиатска държава (с изключение на Израел), но има нов европейски участник в сравнение с предишни години - това е Литва. И за България има добри новини - изкачва се с няколко стъпала по критериите за щастие на нацията - вече е на 77-а позиция, като се е изкачила с 8 места спрямо 2022 г., когато е на 85-о място.
Това показват данните от новото издание на Доклада за световното щастие. Той се базира до голяма степен на оценки за живота, събрани в рамките на Gallup World Poll - световното проучване на социологическата международна агенция Gallup, която проследява най-важните проблеми в световен мащаб - като достъп до храна, заетост, лидерски резултати и благосъстояние. Анализът се базира на данни за нагласите на хората в 150 държави. Те са класирани въз основа на средни оценки на живота през предходните три години, в този случай от 2020 до 2022 г.
Критериите, които докладът използва, за да обясни констатациите си и финалната класация, са продължителност на живота, здравословен начин на живот, брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението в съответната държава, социална подкрепа, ниски нива на корупция, щедрост в общността и свободата гражданите да взимат ключови житейски решения.
Първите 20 позиции са следните:
Най-щастливите страни в света за 2023 г.
- Финландия
- Дания
- Исландия
- Израел
- Холандия
- Швеция
- Норвегия
- Швейцария
- Люксембург
- Нова Зеландия
- Австрия
- Австралия
- Канада
- Ирландия
- САЩ
- Германия
- Белгия
- Чехия
- Обединеното кралство
- Литва
Има и причина за оптимизъм в световен мащаб - нивото на доброжелателност е с около 25% по-високо, отколкото беше преди пандемията:
„Доброжелателността към другите, особено нагласата за оказване на помощ към непознати, се повиши драстично през 2021 г., а през 2022 г. задържа високото си ниво“, каза Джон Хелиуел, един от авторите на Доклада на световното щастие, в интервю за CNN.
Глобалното щастие не е пострадало през трите години на пандемията от COVID-19, е друг позивитен извод. Оценките на живота от 2020 г. до 2022 г. са „забележително устойчиви“, се казва в доклада, като глобалните средни стойности в общи линии съответстват на трите години, предхождащи пандемията.
„Дори през тези трудни години положителните емоции остават два пъти по-разпространени от отрицателните, а чувствата на положителна социална подкрепа са два пъти по-силни от тези на самотата“, продължи Хелиуел.
Финландия и нейните съседи Дания, Исландия, Швеция и Норвегия традиционно са в челото на списъка на щастието. Но тъй като всички не можем да се преместим в някоя от скандинавските държави, има ли нещо, което други общества могат да научат от тази класация?
„Правят ли (държавите) неща, с които биха желали да бъдат запомнени пред света или могат ли да започнат да ги правят? Има ли нещо уникално в техния климат и история, които ги прави различни? За щастие, поне от моята гледна точка, първият въпрос е този, който трябва да получи положителен отговор.", коментира Хелиуел, който е почетен професор във Ванкувърското училище по икономика към Университета на Британска Колумбия.
Приемането на холистичен поглед върху благосъстоянието на всички компоненти на едно общество води до по-добри оценки на живота и съответно по-щастливи нации.
„Целта на всяка институция трябва да бъде да допринася с каквото може за благосъстоянието на хората“, се казва в доклада, който включва и поглед към бъдещите поколения и запазване на основните човешки права.
Израел се изкачва до номер 4 тази година от 9-о място през миналата година. Топ 10 допълват Холандия (№5), Швейцария (№8), Люксембург (№9) и Нова Зеландия (№10).
Австралия (№ 12), Канада (№ 13), Ирландия (№ 14), Съединените щати (№ 15) и Обединеното кралство (№ 19) попадат в топ 20.
Въпреки че едни и същи страни обикновено се появяват в първите 20 позиции в класацията, през 2023 г. новият участник в челото е Литва Балтийската нация се изкачва стабилно през последните шест години от номер 52 през 2017 г. до номер 20 в последния списък. Другите балтийски страни, Естония (№ 31) и Латвия (№ 41), също се изкачват в класацията.
„Това е същата история, която се разиграва в останалата част от Централна и Източна Европа“, мисли Хелиуел.
Страните в тези региони „вероятно са нормализирали прехода след 1990 г. и се чувстват по-солидни с новата си идентичност“ с течение на годините, добави професорът.
Франция изпадна от топ 20 до номер 21 в тазгодишния доклад. Човек лесно би се досетил защо. Протестите срещу пенсионната реформа на Макрон продължават с пълна сила.
Последните места в Доклада на световното щастие
В най-долната част на списъка по ниво на щастие е Афганистан - под номер 137. Ливан е с една позиция по-нагоре под номер 136. Средните оценки на живота в тези страни са с повече от пет точки по-ниски (по скала от 0 до 10), отколкото в 10-те най-щастливи държави.
Инвазията на Русия в Украйна постави и двете страни под светлината на прожектора след публикуването на доклада за 2022 г.
Къде се намират тези две нации според последните проучвания? Благосъстоянието в Украйна определено претърпя удар, но „въпреки големината на страданието и щетите в Украйна, оценките на живота през септември 2022 г. останават по-високи, отколкото след анексията през 2014 г. Украинците днес са подкрепени от по-силно чувство за обща цел, съпричастност и доверие в украинското ръководство“, посочва докладът.
Доверието в правителствата на Украйна и Русия е нараснало и в двете страни през 2022 г., се казва още в проучването, „но много повече в Украйна, отколкото в Русия“.
В тазгодишната класация Русия е №70, а Украйна е №92.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: