Новите случаи на Covid-19 в България са 163, а направените тестове – 1852. Данните от единния информационен портал показват 8,8% позитивност на пробите.
За първи път от около седмица насам излекуваните са повече от инфектираните – 327. През изминалото денонощие са починали 16 души с доказан коронавирус, с което жертвите, свързани с пандемията, станаха 9624.
Активните случаи са 23 135, в болници се лекуват 3425 български граждани с Covid-19, а 301 от тях се намират в интензивни отделения заради тежко състояние на инфекцията.
През последните 24 часа са направени 68 ваксинации. Поне по една доза от препарата срещу Covid е поставена на 75 388 души, а 20 698 от тях вече са получили и втора.
Докато България чака първата си въздушна линейка, премиерът Бойко Борисов е прекарал 29 часа с правителствения хеликоптер през 2020 г. Това съобщи в. „Сега“, след като от изданието са поискали отговори от Държавния авиационен оператор ("Авиоотряд 28") по Закона за достъп до обществена информация.
Борисов често качваше видеа на живо във Facebook не само от джипа си, но и от хеликоптера, с който инспектираше Турски поток и строящата се част на АМ „Хемус“. "Авиоотряд 28" съобщава, че двата хеликоптера, с които разполага, са изпълнили 34 полета и са изминали над 16 хиляди км, като в статистиката влизат и тренировъчните полетни задачи.
Премиерът е летял 11 пъти, което прави средно по около 2 часа и половина на полет. Освен него с хеликоптера са се возили общо 66 официални лица (включително сръбския президент Александър Вучич), от които 13 министри и трима депутати. Изразходеното гориво за 2020 г. е на стойност близо 45 хиляди лева.
В същото време България чака първия медицински хеликоптер, който може да пристигне едва през 2023 г. В момента се ползват хеликоптер и самолет, осигурени от Министерство на отбраната, а правителството реши да ремонтира 4 бойни "Кугър“-а, за да ги превърне във въздушни линейки.
От днес Великобритания въвежда още по-строги методи за влизане в страната. За всички пристигащи се изисква пакет от тестове на цена от 210 паунда, а много от тях ще трябва да прекарат карантината в хотел.
При пристигане всеки трябва да представи резултат от отрицателен тест, направен не по-късно от 72 часа преди пътуването, а освен това трябва да си направи проба на втория и на осмия ден от карантината. Пристигналите без тестове ще бъдат глобявани по 500 паунда, става ясно от информация на българското посолство в Лондон.
Карантината в хотел е валидна за 33 страни, намиращи се в "червената зона", сред които не е България. Влизащите в страната българи ще се изолират на адрес, който предоставят на здравните власти. Идващите от "червената зона" ще прекарват 10-дневна изолация в хотел, посочен от правителството, за тяхна сметка.
Пристигащите в Шотландия, включително и от България, също трябва да се изолират в хотел за 10 дни, като изключение там ще се прилага само за влизащите от Ирландия.
Правителството на Обединеното кралство е сключило споразумения с 16 хотела и е осигурило 4963 стаи, с възможност да резервира още около 58 хиляди, пише BBC.
Принц Хари и съпругата му Меган Маркъл очакват второ дете. Говорител на семейството обяви в неделя, че те „потвърждават“, че „Арчи ще има брат или сестра“. Новината идва на фона на спонтанния аборт, който Меган е претърпяла през юли 2020 г.
Двамата станаха родители на 6 май 2019 г., а сега кралица Елизабет II, която е баба на принц Хари, ще стане прабаба за пети път. От Бъкингамския дворец обявиха, че са „щастливи“ от новината и пожелаха здраве на Меган и Хари, които обявиха финансова независимост от короната преди повече от година.
Covid-19 е започнал да циркулира свободно в Ухан още преди декември 2019 г. Започнал е да се разпространява първо в Южен Китай и Югоизточна Азия от прилепи, като инфекцията първоначално е попаднала във ферма за диви животни, след това е заразила служителите, а оттам е стигнала до животинския пазар в китайския град, смятан за епицентър. Това обяви д-р Питър Дашак от СЗО, който говори пред The New York Times, след като се завърна от мисията в Китай.
Междувременно CNN публикува мащабен доклад за разследването на Световната здравна организация, която цели да открие първоизточника на вируса. От него става ясно, че през декември в Ухан вече е имало общо над 13 различни варианта на SARS-CoV-2. СЗО са поискали достъп до хиляди кръвни проби, взимани преди 2019 г., но китайските здравни власти отказват да им предоставят информация.
Екипът на главния следовател Петер Бен Ембарек е изследвал 174 случая на Covid в Ухан и около града от периода декември 2019 г. Според него болестта най-вероятно е била засегнала над 1000 души в града през този период. Пекин често е обвиняван, че е прикрил пандемията в ранните ѝ етапи.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: