Съдът принуди Агенцията за бежанците да преразгледа молбата за закрила на иранец, осъден на смърт

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Държавната агенция за бежанците (ДАБ) неправомерно е отказала да разгледа молбата за закрила на иранец, осъден на смърт в страната си.

Това става ясно от решение на Административния съд София - град, съобщи в сряда за "Свободна Европа" адвокатът на иранския гражданин.

Алиреза Бейги Ризи се отказва от исляма и приема християнството. В родината си той е преследван заради религиозните си схващания, което го принуждава да избяга в България.

Тук властите му отказват убежище.

Когато разбира, че е бил задочно осъден на смърт в Иран, Ризи подава последваща молба за закрила пред ДАБ, но агенцията изобщо не я допуска за разглеждане. Формалната причина е, че той предоставил само фотокопие от смъртната присъда - а не оригинал.

Но документът може да се получи само лично в Иран - а ако Ризи се върне в страната, ще бъде арестуван незабавно.

Ризи обжалва решението на ДАБ пред Административния съд София-град (АССГ) и печели делото.

От отсъждането на АССГ става ясно, че съдът приема жалбата на иранския гражданин за основателна. Според него решението на ДАБ да не допусне молбата е "процесуално неправилно и незаконосъобразно".

Съдът отхвърля и формалния мотив на агенцията за липсата на оригинална присъда.

Според АССГ е изпълнено условието за допускане на повторна молба - възникнало е ново обстоятелство. Оценката на фактите по същество се случва едва на следващ етап.

В случая такова обстоятелство се явява смъртната присъда, за която иранецът научава от свои роднини преди няколко месеца.

Държавна агенция за бежанците отхвърли първата молба на Ризи с аргумента, че бежанската история на Ризи не звучи достоверно и че "общата обстановка в Иран не дава основание за страх от преследване".

Важно днес

Актьорът Шая Лабъф е арестуван след сбиване в бар

Лабъф е прекарал последните дни в обиколки по заведенията на Ню Орлиънс

18:53 - 17.02.2026
Важно днес

Не изпращайте мартеници до САЩ, пратките няма да бъдат приети

Проблемът не засяга само България

18:17 - 17.02.2026
Важно днес

МВР не видя вина в себе си, прехвърли топката към Васил Терзиев и АКФ за "Петрохан"

Служителите на ГДБОП са подценили възможността да разследват по-сериозно данните за евентуално посегателство

17:54 - 17.02.2026
Важно днес

Не политици, а кадри от МВнР ще представляват България в Съвета за мир

Росен Желязков и Георг Георгиев не могат да участват - няма да са министри

17:47 - 17.02.2026
Технологии

Китай показа бъдещето на роботите: Хуманоидите на Unitree владеят кунг фу и акробатика

Впечатляваща демонстрация на бойни изкуства и скокове в синхрон с ученици

14:39 - 17.02.2026
Важно днес

Европрокуратурата обвини четирима българи за измама с помощи за хора с увреждания

Две фирми са били създадени само за източване на пари от Европейския социален фонд

13:59 - 17.02.2026
Важно днес

Почина Джеси Джаксън - пасторът, който продължи пътя на Мартин Лутър Кинг

Американският правозащитник почина на 84 г.

13:02 - 17.02.2026
Важно днес

Ryanair осъди за 15 000 евро пътник, който е нарушил реда на борда

Осъденият пътник е причинил безредици и е нападнал пътници и членове на екипажа

12:26 - 17.02.2026
Важно днес

Кой е Самуил Попов - кметът на Бистрица, който за втори път става обект на нападение

Първо го търсиха мъже с бухалки, последва умишлен палеж в дома му

12:21 - 17.02.2026