Наводнения в Испания - двама души се издирват след проливните дъждове Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Двама души се издирват, след като проливни дъждове предизвикаха наводнения в испанската област Каталуния. Според властите се предполага, че те може да са били отнесени от придошлите води на река Фоикс, в района на град Кубелс – на около 50 километра югозападно от Барселона. Операцията по издирването им продължава и обхваща както бреговете, така и устието на реката, която се влива в Средиземно море, съобщава AFP.

Бурята, известна като DANA, предизвика сериозни смущения в региона. Метеорологичната служба AEMET отчете валежи от 10 см само за няколко часа край Барселона, като предупреди, че на места може да се стигне до 60 литра на кв. метър в рамките на един час. Каталуния и съседната Арагон бяха поставени под червен код за екстремен риск.

Железопътната компания Renfe временно спря всички влакове в Каталуния като предпазна мярка. Стотици пътници останаха блокирани на гарата Barcelona-Sants, а няколко основни пътни артерии в града бяха затворени. Болница в Барселона също временно преустанови приема на пациенти заради наводнение. Самолет, излетял от Барселона към САЩ, беше принуден да се върне обратно заради повреда, причинена от градушка.

Премиерът Педро Санчес призова за „висока предпазливост“ и прикани хората да избягват пътувания в десетте най-засегнати области. По думите му, части от Военното звено за извънредни ситуации вече са изпратени в Арагон, за да окажат помощ при овладяването на последствията от бурята.

Наводненията идват само няколко дни след като друга природна стихия засегна Каталуния - мащабен горски пожар в провинция Тарагона наложи призив над 18 000 души да останат по домовете си, а десетки бяха евакуирани.

Огънят, избухнал на 7 юли 2025 г. край селото Паулс, изпепели близо 3000 хектара растителност и достигна до природен парк „Портс“. Гасенето беше силно затруднено от пориви на вятъра „Мистрал“ със скорост до 90 км/ч.

https://boulevardbulgaria.bg/articles/mashtaben-pozhar-postavi-pod-izolatsiya-18-000-dushi-v-kataluniya

Политика

Губернаторът на Калифорния сравни Тръмп с "тиранозавър" и призова Европа да му се противопостави

"Време е да се стегнете", призова Гавин Нюсъм европейските лидери

19:24 - 20.01.2026
Важно днес

Иран ще отговори с джихад на всяка атака срещу Али Хаменей

Иранските власти твърдят, че атака срещу върховния лидер ще се разглежда като война срещу ислямския свят

18:38 - 20.01.2026
Важно днес

Борисов нарече "нелепо" обръщението на Румен Радев

"Когато фактите говорят, и боговете мълчат", заяви Борисов

17:42 - 20.01.2026
Важно днес

КС решава може ли Сарафов да остане и.ф. главен прокурор

Конституционните съдии ще дадат отговор на спорния въпрос за легитимността на Борислав Сарафов

17:39 - 20.01.2026
Важно днес

Кузман Илиев допусна "коалиция с Радев", но няма да дава партията си като "носна кърпа"

Той отрече да са водени разговори с президента към момента

17:37 - 20.01.2026
Важно днес

Тръмп каза, че няма връщане назад за Гренландия и го показа с AI картинка

В Давос европейските лидери открито признаха, че светът вече е в нова фаза

17:08 - 20.01.2026
Важно днес

Бургас обявява грипна епидемия, във Варна удължават противоепидемичните мерки

В три области са в сила временни противоепидемични мерки

15:01 - 20.01.2026
Спорт

Малена Замфирова триумфира на Европейската купа в Банско

При мъжете Александър Кръшняк също се представи на много високо ниво и остана втори

14:36 - 20.01.2026