20 години от атентата в база "Индия" в Кербала Снимка: © Информационен център на Министерството на отбраната

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


С военен ритуал в Карлово бяха отбелязани 20 години от атентата в иракския град Кербала, отнел живота на петима български военни.

При атаката с камион-бомба на база "Индия" живота си изгубиха петима военнослужещи от първия български военен контингент, участвал в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак.

На 27 декември 2003 г., в 12.45 часа местно време цистерна се взривява в близост до оградата, където е щабът на българския батальон.

Експлозията причинява големи щети в лагера, а бойците са евакуирани.

При самоубийствено нападение загиват майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев, офицерски кандидат Антон Петров, офицерски кандидат Иван Инджов и офицерски кандидат Свилен Киров.

"Ние ценим усилията на нашите военнослужещи и приноса им към международния мир и сигурност и се покланяме дълбоко пред героизма и саможертвата и жертвите, които дадохме при тези операции и също така достойното носене на службата в мирно време", каза в Карлово министърът на отбраната Тодор Тагарев.

През януари 2014 г. тогавашният военен министър Ангел Найденов разсекрети доклада на министерство на отбраната от проверката за случилото се в Кербала.

От него стана ясно, че България не е била подготвена за мисията, констатирани са пропуски в защитата на базата, но виновни не са посочени.

Важно днес

Протестиращи скандираха „СарафOFF, уволнен си!“ пред Съдебната палата в София

Протестът е ден преди заседание на прокурорската колегия на ВСС

20:07 - 10.03.2026
Здраве

Една от 10 жени живее с ендометриоза, но заболяването остава от най-трудните за диагностициране

"Майчин дом" предлага безплатни прегледи за заболяването до края на месец май

18:47 - 10.03.2026
Важно днес

Янкулов към прокуратурата: Защо се събират доказателства за корупция, без да се повдига обвинение?

Позицията на правосъдното министерство е част от задочен диалог между институциите по няколко актуални теми

16:57 - 10.03.2026
Важно днес

Над 2600 българи са евакуирани от 11 страни в Близкия изток

Тази вечер в София трябва да кацне последният полет от Рияд

16:52 - 10.03.2026
Важно днес

Американският министър на отбраната предупреди, че предстои „най-интензивният ден на удари“ срещу Иран

По данни на американските военни броят на изстреляните от Иран ракети е намалял с над 90% спрямо началото на операцията

16:30 - 10.03.2026
Бизнес

Съпрузите, които създадоха Covid-ваксината, напускат BioNTech

Угур Шахин и Йозлем Тюречи ще създадат нова биотехнологична компания

15:36 - 10.03.2026
Важно днес

Служител на район "Приморски" във Варна е задържан с 1500 евро подкуп

Прокуратурата твърди, че заподозреният е поискал сумата от собственик на преместваем обект

14:30 - 10.03.2026
Важно днес

Гърция планира да даде между 50 и 100 евро на човек заради високите цени на горивата

Предвиждат се и помощи за храна за уязвимите групи

14:29 - 10.03.2026