AI вместо спортен директор - как футболист на “Ботев” (Пловдив) отиде в Англия без човешка намеса Снимка: © Булевард България

Изкуственият интелект навлиза все по-сериозно във футбола, но в Англия достигна степен, каквато малцина са си представяли. AI се превърна спортен директор и осъществи трансфер на футболист. Още по-любопитното е, че става дума за играч от “Ботев” (Пловдив).

И макар преминаването на Кристиан Нвачукву от българския отбор в “Шефилд Юнайтед” да изглежда повече като скъп експеримент, то може да бъде началото на революция в играта.

Висшата лига на Англия диктува футболната мода. Първенството бе сред първите, които въведоха "Video assistant referee” (VAR) системата, която бе официално призната като видеопомощник на главния съдия и одобрена от ФИФА.

С нейна помощ се преглеждат решенията, взети от главния съдия, като се използват видеозаписи и аудиокомуникация между одобрени и обучени за използването на VAR футболни съдии.

Освен това има и технология на самата голлиния, която при спорни ситуации показва дали топката е влязла с целия си обем във вратата.

И без да знаете това обаче, само ако си пуснете мач от Всишата лига, ще забележите как около треньорите има по двама-трима асистенти с таблети, които в реално време получават данни от всички футболисти: пулс, хийтмап на движението, интензивност на бягане и много спортно-технически и тактически параметри.

Освен това “хората с таблетите” монтират видеа от игра и ги анализират, така че на почивката след първото полувреме треньорът да може да говори в детайли и да показва конкретни отигравания.

Отдавна не важи и личната преценка тип “Мисля, че играя добре”, тъй като без значение какво даден играч чуваства, то трябва да бъде аргументирано със статистически данни.

Накратко, AI и технологиите във футбола до този момент бяха в ролята на помощници на терена, но вече е премината нова граница, защото изкуственият интелект не просто помага извън футболното игрище, а взима решения и участва в стратегиите за управление на футболен клуб.

Точно такъв е “Шефилд Юнайтед”, който играе в Чемпиъншип - второто ниво на футбола на Острова. Клубът се намира на трето място във временното класиране и е сред фаворитите за промоция в елита.

“Шефилд” има изградена трансферна политика на базата на препоръки от AI. Именно така клубът похарчи около 1 млн. паунда за Нвачукву от “Ботев” (Пловдив).

"Кристиан Нвачукву се присъединява към нас, след като бе идентифициран чрез нашата нова трансферна стратегия. Откриваме нещо ново, което може да отнеме време, преди да видим резултатите, но сме отворени към нови методи и нямаме търпение да започнем работа с Кристиан и другите нови, за да видим колко далеч можем да стигнем", каза мениджърът на клуба Крис Уайлдър.

Нигериецът и другият нов в отбора Джеферсон Касерес от “Мелгар” са привлечени благодарение единствено на модел, разработен от изкуствен интелект, като не са били гледани на живо.

"Наред с качествата им двамата струват на “Шефилд Юнайтед” само 2 милиона паунда. Тоест трансферите им не са в тежест на клуба. Нещо повече - те са ниско рискова инвестиция, която е важна част от новия скаутски модел на клуба, разработен от изкуствен интелект и внедрен по изричното настояване на собственика”, казва Уайлдър.

Отборът е собственост на американския консорциум COH Sports. Компанията е водена от Стивън Роузън, който е основател и президент на Resilience Capital Partners, както и от Хелми Елтухи, съосновател и председател на Guardant Health.

Именно те стоят зад решението трансферната стратегия на “Шефилд” да е базирана на AI.

Тук се крие и бъдещето - до този момент клубовете разчитаха на различни технологии, за да събират бази данни, благодарение на които да се взимат решения. Сега AI не само има цялата информация, но и взима решението.

От “Юнайтед” не разкриват точно коя платформа използват, но са само един от многото тимове, които вече правят тестове на различни нива.

PLAIER е компанията, която в момента е водеща в света на футбола. Тя има огромна база данни от над 100 първенства в света.

“Имаме три важни стъпки. Първо, можем да кажем точно колко силен е един отбор, както и колко силен трябва да стане, за да постигне целите си. Второ, можем да прогнозираме очакваното влияние, което даден футболист ще окаже в тима в рамките на един сезон. Трето, помагаме на отборите да намерят правилните играчи", обяснява пред Sky Sports собственикът Ян Венд.

PLAIER влезе в заглавията на германските медии, когато изчисли, че рекордната покупка на “Байерн” (Мюнхен) Хари Кейн няма да има позитивно влияние в отбора. Един сезон по-късно се оказа, че с английския национал в състава баварците имат голова разлика от 49, а без него са имали 54.

“През последните 13 години “Байерн” неизменно имаше по-добра разлика от вкарани спрямо допуснати голове. Това няма нищо общо с Кейн, а е доказателство, че футболът е отборен спорт. Когато добавяш нещо, не знаеш какво губиш”, споделя Венд.

PLAIER например позволява, когато един треньор от Висшата лига си е харесал даден футболист, платформата да може да симулира как въпросният играч би играл всички 38 мача в първенството. И това да се случи 100 000 пъти.

Ян Внед обяснява и защо според AI тази година шампионът “Манчестър Сити” е в криза. Основната причина според изкуствения интелект е контузията на полузащитника Родри, който има коефициент от 7000 според метриките на PLAIER.

“Само 200 футболисти в света имат над 6000. Когато разполагаш в толкова добър играч, е огромен риск да го загубиш, защото не можеш да го замениш. С кого ще смениш Роджър Федерер в отбора си за Купа “Дейвис”, пита Венд.

“Научихме, че качеството на играчите е отговорно за 90% от резултатите на отбора. Едва 10% са за треньора, което, разбира се, не значи, че 10% са малко. Един клуб обаче може да надскочи възможностите си най-много в рамките на сезон. Нито един треньор в света в нашата система не е надскачал качеството на отбора си като представяне през последните 10 години”.

Приказката за това как Давид побеждава Голиат? Във футбола това вече граничи с невъзможното.

Венд и други собственици на AI компаниии всекидневно показват огромните възможности на платформи като PLAIER. И почти всички водещи отбори се възползват от услугите им.

А трансферът на един играч от “Ботев” (Пловдив) се оказва само повод да видим колко динамично се променя играта и до каква степен човешкият фактор ще бъде изключен.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ИСУЛ уволни лекарка, отправила груби обвинения към майката на Даная

Ръководството на ИСУЛ се извини на майката на Даная

18:10 - 08.02.2025
Важно днес

Съдът опроверга част от твърденията на МВР за издирването на Пепи Еврото

МВР е спряло издирването му от Интерпол

17:39 - 08.02.2025
Важно днес

България може да бъде съдена за милиарди заради Ружа Игнатова

Съдбата на криптокралицата остава неясна

16:18 - 08.02.2025
Важно днес

Институциите да не работят в името на загубили изборите кандидати, призова "Продължаваме промяната"

"Рестартирането на делото срещу избора на Терзиев е отказ от правосъдие"

15:17 - 08.02.2025
Кино и сериали

Anora е изборът на критиците за най-добър филм на 2024 година

"Wicked“, „Emilia Pérez“ и „The Substance“ триумфираха с по три награди на 30-ите годишни награди "Изборът на критиците"

12:58 - 08.02.2025