За четвърта поредна година ПромениКартинката – информационната кампания на Филип Морис България, се разгръща с поредица от инициативи в цялата страна с цел да повиши осведомеността относно замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени цигарени фасове и други отпадъци и да насърчи отговорно потребителско поведение.
Част от дейностите на кампанията включват организирането на „пътуваща информационна изложба“ в различни градове и съпътстващи събития, на които организаторите споделят фактите за сериозния екологичен проблем и ангажират потребителите и обществеността.
Всяка година в рамките на Световния ден на почистването през септември от ПромениКартинката заедно с редица партньори и съмишленици организират ежегодни доброволчески акции за почистване на ключови локации в страната.
За предстоящите инициативи през новия сезон на ПромениКартинката, за партньорите и съмишлениците в каузата за опазване на околната среда от замърсяване и за ролята на изкуството да вдъхновява и да предава важни социални послания разговаряме с Анелия Иванова, мениджър връзки с обществеността във Филип Морис България и един от двигателите на кампанията ПромениКартинката.
Как според Вас се промени нагласата на хората в България към теми като устойчивост и опазване на околната среда и през последните години?
Устойчивото развитие не е просто „мода“, то е необходимост, тъй като засяга пряко всеки един от нас и качеството на живота ни.
Околната среда – това сме ние, и за да живеем добре дългосрочно, трябва да полагаме ежедневни грижи. Част от тази грижа е да не допускаме замърсяването на градовете и природата ни с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци, да се стараем да пазим парковете и плажовете ни чисти. Това, което забелязваме с всяка изминала година е, че все повече хора се вълнуват от темата за устойчивостта и искат да разберат как могат да допринесат със своите ежедневни действия за опазването на околната среда.
Доброволческа почистваща акция край езерото Панчарево в София
Радваме се да наблюдаваме все по-активно участие в различните инициативи, които организираме с информационната кампания ПромениКартинката – от посещението на информационните изложби в редица градове до доброволческите почистващи акции по повод на Световния ден на почистването през месец септември.
Десетки доброволци се включиха в последните почистващи акции в София и Пловдив, които организирахме заедно с партньорите ни от Орбико България и с подкрепата на местните общини и медийни партньори. Събрахме над 650 кг отпадъци, сред които голямо количество неправилно изхвърлени фасове. Тези акции доказват, че заедно променяме картинката.
Ако трябва да обобщите напредъка досега за изминалите 4 години на кампанията?
Вярвам, че информационната кампания успява да постигне няколко важни цели. На първо място, тя поставя темата за отговорността към опазването на околната среда на преден план в културния и обществен живот.
Снимка: Дискусия „Картина ли е театралният плакат“, организирана от САБ с подкрепата на ПромениКартинката в Народен театър „Иван Вазов“
Това се случва благодарение на креативни проекти, които реализираме в партньорството с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Национална художествена академия и организации като Съюза на артистите в България. На второ място, чрез тези инициативи – поредица от креативни видеа, изложби, творчески работилници и дискусии, не само се създава съдържание, което на достъпен и емоционален език привлича вниманието към проблема, но и става поле за изява на ново поколение творци – студенти от академиите, които провокират към действие и вдъхновяват с таланта си.
И трето, ПромениКартинката изгради общност от партньори и съмишленици в цялата страна, които не само подкрепят каузата, но и активно участват в нея чрез своите идеи и действия.
Какво научиха хората?
Много повече хора вече знаят, че цигареният фас не е направен от хартия или памук, а от целулозен ацетат - вид пластмаса, разграждането на която може да отнеме от 3 месеца до 15 години в околната среда в зависимост от външните условия.
Информационна изложба на кампанията Променикартинката в Банско
Според данните на проучване, проведено от GfK България през декември 2024 година, нараства ангажираността с кампанията ПромениКартинката сред пълнолетните пушачи и потребители на бездимни продукти. Радваме се да видим, че през изминалата година е нараснал и делът на пълнолетните пушачи и потребители на безидмни устройства, които споделят, че вече не изхвърлят фасове по земята и че когато са в природата носят със себе си филтрите, докато не открият подходящо място за изхвърлянето им.
Повишеното внимание и предоставянето на ясна информация са първата стъпка към промяна на поведението и именно затова ще продължим с усилията в тази посока с все по-голямата мрежа от партньори на ПромениКартинката.
Какви нови партньорства създадохте, за да разширите въздействието на кампанията?
През изминалата година разширихме обхвата на кампанията чрез активна колаборация с арт, културни и кинофестивали в страната. Партнираме с Празниците по изкуствата Аполония в Созопол, Банско джаз фест, Международния филмов фестивал в Бургас, кино-литературния фестивал Синелибри, Open Buzludzha Fest, София арт феър, Реките на София и много други.
Фестивалът Open Buzludzha Fest 2024
Вече четири години работим много успешно по съвместен видео проект в партньорство с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
В рамките на това партньорство и като част от обучението талантливите студенти-второкурсници във факултет „Екранни изкуства“ създават поредица от кратки и въздействащи видеа, посветени на каузата зад ПромениКартинката. Идеята е по креативен и провокативен начин да привлекат вниманието ни към проблема и да ни накарат да се замислим. Съвсем скоро предстои представянето на най-новата поредица видеа на студентите в НАТФИЗ.
Радваме се да видим, че всяка година младите артисти – режисьори, сценаристи, монтажисти, драматурзи и други, стават все по-добри в изпълнението на креативната задача и успяват да надминат състудентите си от предишните издания.
Студенти и преподаватели от факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ на представянето на нова поредица видеа, посветени на ПромениКартинката през 2024 г.
Тази година разгърнахме и партньорството си със Съюза на артистите в България (САБ) – организатори на Националните награди за сценични изкуства ИКАР, като чрез поредица от творчески работилници предоставихме възможност на млади таланти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Националната художествена академия да се учат от водещи професионалисти и любими артисти.
Първата сценарна работилница с Теа Денолюбова, в която се включи и актьорът Христо Мутафчиев – председател на САБ, даде шанс на студенти от двата факултета по сценични и екранни изкуства в НАТФИЗ да овладеят тънкостите на писането на сценарии за пиеси и да се впуснат в приключението по създаване на истории - такива, с които могат да променят „картинката“ у нас.
Сценарна работилница с Теа Денолюбова за студенти в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, организирана от САБ с подкрепата на ПромениКартинката
Срещата-дискусия на тема „Картина ли е театралния плакат“, която се проведе в Народния театър „Иван Вазов“ само няколко дни след церемонията по връчване на Националните театрални награди „ИКАР“, събра художници, плакатисти, артисти и преподаватели от Националната художествена академия и театралните среди у нас със студенти в двете академии - НАТФИЗ и НХА.
На събитието, подкрепено от ПромениКартинката, артисти и преподаватели разгледаха темата за ролята на съвременния театрален плакат за разбирането на спектакъла, да се представи състоянието на сценичния плакат днес, студентските пробиви, както и проблемите на неговата липса в театралните структури.
Дискусиите и творческите работилници за студенти бяха част от съпътстващите събития в календара на ХХ Софийски театрален салон и церемонията по връчването на националните награди ИКАР 2025, които се подкрепят за поредна година от ПромениКартинката.
Защо кампанията „ПромениКартинката поставя силен фокус върху изкуството?
Винаги сме вярвали, че изкуството има силата да вдъхновява, да променя нагласите и да достига до хората по въздействащ и дълготраен начин.
Чрез видеопроектът с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и сега с творческите работилници, организирани от Съюза на артистите в България с подкрепата на ПромениКартинката, не само предоставяме възможност на млади таланти от НАТФИЗ „Кръство Сарафов“ и Националната художествена академия да развият таланта си, но и ги провокираме да мислят за отговорността си като творци – как техните истории могат да влияят върху обществото и да насочват вниманието към важни теми като устойчивото развитие и екологичната ангажираност.
Снимка: Среща-дискусия „Картина ли е театралният плакат“, организирана от Съюза на артистите в България с подкрепата на ПромениКартинката в Народен театър „Иван Вазов“
Чрез тези инициативи целим да създадем платформа за млади творци – студенти в академиите, които да обменят идеи, да развиват талантите си, да получават насоки от утвърдени професионалисти и любими артисти и да се вдъхновяват взаимно. Първата от поредицата творчески работилници, организирана от САБ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – сценарната работилнциа с Теа Денолюбова, насърчава студентите да използват умението да пишат и разказват добре истории не само за художествени проекти, но и за каузи, които могат да доведат до реална промяна в обществото.
Научете повече за инициативата на www.promenikartinkata.bg
Всички видеа на студентите от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, посветени на ПромениКартинката можете да видите тук: Специални проекти - Промени Картинката
Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: