България и Гърция готвят рестарт на нефтопровода "Бургас - Александруполис" Снимка: © Getty Images

12 години след като България се отказа от стария проект за нефтопровод "Бургас - Александруполис" - идеята за построяване на връзката отново се появи на дневен ред.

Този път целта не е да осъществи пряка линия на руския "Лукойл" към гръцкото пристанище, а да се използва за внос на чужд петрол към България като алтернатива на руските горива.

Румен Радев, който е на посещение в Гърция, подписа два меморандума за разбирателство по въпроса с нефтопровода и доставките и съхранението на природен газ.

България е една от страните в ЕС, които договориха отстъпка от петролните санкции срещу Русия през декември 2022 г. на основание на това, че няма достъпни алтернативни маршрути за внос на нефт освен през Черно море от "Лукойл".

Дерогацията обаче има краен срок - след декември 2024 г. България вече ще трябва да прекрати изцяло зависимостта си от руските доставки.

Под въпрос остава каква ще е ролята на "Лукойл" в схемата, след като рафинерията в Бургас е тяхна собственост - т.е. маршрутът само улеснява продължаването на работата ѝ под руски контрол.

"Петролопроводът "Александруполис-Бургас" има стратегическо значение за нашата страна, защото то предоставя възможност за реална диверсификация и алтернативни доставки на неруски петрол към нашата рафинерия в Бургас – най-голямата на Балканите. То повишава и сигурността и ефективността на доставките, защото избягва дългото чакане и риска от преминаването на танкерите през черноморските проливи", казва Румен Радев след среща с Кирякос Мицотакис.

Проектът за нефтопровода беше спрян, след като държавата се занимаваше с него в продължение на близо 20 години без резултат. През 2007 г. в него се включи и Русия, като Владимир Путин, Сергей Станишев и Костас Караманлис подписаха споразумение за изграждане на тръбата - като Москва държеше мажоритарен дял в "Транс Болкан Пайплайн".

България се оттегли от него, след като призна, че няма икономическа изгода от реализирането му.

В интервю за "Катимерини" Радев смекчава леко досегашната си позиция за войната в Украйна, като акцентира повече на наближаващата "тъжна годишнина от началото на тази брутална война, която донесе ужасни страдания, смърт и пълно опустошение в Украйна, с опасни последствия в световен мащаб".

Той обяснява, че "чувствителността на българското общество към историческата роля на Русия за Освобождението на България не променя факта, че страната ни осъжда агресията и войната на Русия".

Но отново поставя под условие продължаването на помощта за Украйна с думите:

"Вярвам, че подкрепата за Украйна трябва да върви ръка за ръка с активни усилия чрез дипломация и други ефективни механизми, за да се спре тази изтощителна война", казва още той пред гръцкото издание.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Тейлър Суифт подкрепи Камала Харис за президент на САЩ

Подкрепата на Суифт може да насърчи Gen Z да гласуват

07:11 - 11.09.2024
Технологии

Sony представи най-мощната, но и най-скъпата си конзола PlayStation5 Pro

Новата конзола идва малко преди една от най-чаканите игри - Grand Theft Auto VI

19:20 - 10.09.2024
Технологии

Polaris Dawn: Първата частна космическа разходка вече е в ход

Американски милиардер и още трима непрофесионални астронавти се надяват да направят историческа разходка в открития космос

16:30 - 10.09.2024
Пътуване

Терминал 3 на Летище София ще е готов през 2031г.

Концесионерът се надява трансформацията да осигури на летище София 5-звездна сертификация SkyTrax

14:51 - 10.09.2024