Премиерът Кирил Петков обяви, че България ще може да получава пълния договорен обем от природен газ от Азербайджан след 1 юли.
"Ще можем да получим цялото количество азерски газ, преди връзката с Гърция да бъде финализирана, още от 1 юли. Когато има истински устрем за диверсификация, нашите партньори са готови да подадат ръка. Връзката с Неа Месемврия дава пълна възможност да вкарваме цялото количество азерски газ. През всички тези години диверсификация е нямало не защото не е могло, а защото не е имало желание за това", каза още той по време на изслушване в Народното събрание.
Проблемът с отказа от пълен обем доставки от Азербайджан беше основната причина за отстраняването на Николай Павлов като директор на "Булгаргаз" в началото на годината.
През януари ръководството на държавната компания се оправда за решението с това, че интерконекторът с Гърция все още не е завършен, а той е посочен като единствено трасе за доставка на азерски природен газ до България по договор. Твърдеше се още, че "азерската компания не е длъжна да доставя друг газ по друг газопровод" и че получаването на пълния размер на договорени количества "зависи изцяло от волята и възможностите на азерската страна".
Договорът на България с азерската компания SOCAR е за 1 млрд. кубични метра на година, което е около една трета от общото потребление на природен газ в България.
Кирил Петков отново отклони отговорите на въпросите на ГЕРБ за цената и доставчика на доставките на втечнен природен газ от Съединените щати - сделката беше обявена от него по време на посещението във Вашингтон.
"Потвърждавам, че цената е по-ниска от тази, на която купувахме от "Газпром" и ще е директна доставка от американска компания. Това, че не сте открили начин как тези кораби да бъдат вкарани в газовата система, значи нямате нужната информация. И двата кораба ще бъдат вкарани в енергийна система", каза той в отговор на въпроса от депутата Жечо Станков от ГЕРБ, който се усъмни как газът ще достигне до България, след като няма свободни слотове в гръцкия терминал в Ревитуза.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: