България ще трябва да плати над 1,6 млн. евро на Сакскобургготски Снимка: © http://www.kingsimeon.bg/

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Държавата ще трябва да плати огромно обезщетение на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза заради въведения през 2009 г. моратириум върху разпореждане с имотите им в България.

Съдът в Страсбург присъжда 1,635 млн. евро, или почти 3,2 млн. лева заради пропуснати ползи на семейството.

Решението идва около две години, след като Европейският съд за правата на човека взе принципно решение в полза на бившия премиер срещу България.

Съдиите смятат, че решението на Народното събрание от 2009 г., с което се забраняваше да се разпореждат с имотите си и да извършват търговска експлоатация върху тях, е "непропорционална и прекомерно тежка забрана" за жалбоподателите.

Мораториъмът трябваше да е временен и да важи до приемането на специален закон за царските имоти, но продължи да съществува над десетилетие.

Претенциите на Сакскобургготски и сестра му бяха уважени в частта за върнатите им гори.

Отделно от това, съдът в Страсбург е осъдил България и по втори процес, заведен от бивш политически лидер - екс-председателя на ДПС Лютви Местан.

Делото започна по негова жалба за това, че е глобен през 2013 г. за нарушаване на забраната за агитация на чужд език по време на парламентарни избори.

Според ЕСПЧ, въпросната забрана не съответства на целите, описани в българската конституция, а намесата в упражняването на правото на свобода на изразяване на жалбоподателя е "ненужна".

България ще трябва да плати 1200 евро за неимуществени вреди на Лютви Местан и още 3200 евро за разноски по делото.

Спорт

Божидар Саръбоюков отново се качи на подиума в Диамантената лига

Пореден успех за българския лекоатлет

17:50 - 23.05.2026
Важно днес

„Аскеер“ 2026 - актрисата Мария Стефанова получава награда за цялостен принос

Почетен „Аскеер“ ще бъде връчен на сценографа Младен Младенов

16:24 - 23.05.2026
Важно днес

Вучич спря влаковете в Сърбия в деня на голям студентски протест в Белград

Влаковете са спирали и преди в ден на студентски протест

16:05 - 23.05.2026
Важно днес

Водолази спасиха 17-годишно момче, влязло в придошла река край село Шемшево

Заради наводненията във Великотърновско остават в сила ограничения за движението

15:26 - 23.05.2026
Важно днес

Язовир "Александър Стамболийски" е започнал да прелива

Няма непосредствена опасност за населението

14:25 - 23.05.2026
Важно днес

Русия обяви Гари Каспаров за международно издирване

Легендарният шахматист е сред най-острите критици на Владимир Путин

14:02 - 23.05.2026
Кино и сериали

Днес обявяват победителите от фестивала в Кан - кои са фаворитите за „Златна палма“

Все още няма ясно изразен фаворит

13:08 - 23.05.2026
Важно днес

„Bangaranga“ на DARA е номер 1 в Германия

Фридрих Мерц прогнозира, че „Bangaranga“ вероятно ще бъде хитът на лятото

12:14 - 23.05.2026
Важно днес

Хиляди души са евакуирани заради изтичане на опасен химикал край Лос Анджелис

Властите са отворили три евакуационни центъра

11:23 - 23.05.2026