Белгия пое ротационното председателството на Съвета на ЕС в понеделник и макар това да е 13-тия път, в който кралството поема тази отговорност - този път тя трябва да бъде изпълнена на фона на предстоящата предизборна кампания.
От 1 януари до 30 юни Белгия ще председателства Съвета на ЕС - органът, който заедно с Европейския парламент (ЕП) осъществява законодателната власт на ЕС.
До края на април белгийското председателство, заедно с ЕП, трябва да финализира над 100 оставащи законодателни проекта. Сред тях са реформата при обработката на молби за търсене на убежище и регулациите за изкуствения интелект.
Последната пленарна сесия на Европейския парламент ще е през април - тъй като през първата седмица на юни предстоят европейските избори. Всички законодателни проекти, които не са приключили дотогава, ще трябва да бъдат разгледани от следващия избран Европейски парламент и новосформираната Европейска комисия през есента.
Затова белгийското правителство не разполага с много време за губене.
"Белгия поема ротационното председателство за тринадесети път в момент, когато Европейският съюз е на кръстопът, справяйки се с последиците от руската незаконна агресия в Украйна, пандемията, енергийната криза, дезинформацията, екстремните климатични явления и подновения конфликт в Близкия изток", се казва в изявление на Съвета.
Белгийското председателство ще работи за по-добра защита на европейските граждани и за засилване на сътрудничеството между държавите членки, се допълва в съобщението. То си е поставило и шест основни приоритета за изпълнение:
- Защита на върховенството на закона, демокрацията и единството
- Укрепване на конкурентоспособността в блока
- Стремеж към екологичен и справедлив преход
- Укрепване на социалната и здравната програма
- Защита на хората и границите
- Насърчаване на глобална Европа
След Белгия Унгария е страната, която ще поеме ротационното председателство на 1 юли.