Водещата криптовалута биткойн проби ключовото ниво от 30 000 долара за първи път от 10 месеца насам във вторник на фона на залозите на инвеститорите, че Федералният резерв на САЩ скоро ще прекрати агресивната си кампания за затягане на паричната политика.
Биткойнът успя да надхвърли цена от 30 400 долара, като и в момента остава над границата от 30 хиляди, сочи справка в CoinDesk. От началото на месеца той е нараснал с около 6%, след като през март поскъпна с 23%.
Скокът на токена идва след зорко следения в петък доклад за заплатите в неселскостопанския сектор на САЩ. Данните показаха, че работодателите са запазили висок темп на наемане на персонал през март, което е знак за все още устойчива икономика.
Въпреки това сътресенията в банковия сектор, предизвикани от срива на Silicon Valley Bank миналия месец, дадоха надежда на пазарите, че Фед едва ли ще вдигне лихвените проценти кой знае колко по-високо, тъй като се стреми да намали напрежението в сектора.
„Причината за широкообхватното рали при криптовалутите е оптимизмът на трейдърите по отношение на паричната политика на централните банки“, заяви Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets.
„Залозите за по-скорошен завой на Фед по отношение на повишаването на лихвите се засилиха драстично след банковите сътресения в началото на март.“
Етерът, втората по големина криптовалута, се задържа близо до приблизително осеммесечния връх от 1 942,50 долара, достигнат миналата седмица. За последно цената му се повиши с 0,75% до 1 925,80 долара.
Инвеститорите в криптовалута очакват с нетърпение голямото обновяване на блокчейна на Етериум тази седмица, което трябва да им позволи да получат достъп до над 33 млрд. долара от валутата етер. Наречено Shapella, софтуерният ъпдейт ще даде възможност на пазарните участници да осребрят своите „заложени етери“ – монети, които са депозирали и блокирали в мрежата през последните три години в замяна на лихва.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: