Борисов постави под въпрос искането на ПП-ДБ да се спре изборът на Сарафов Снимка: © Прокуратура на Република България

Бойко Борисов оспори едно от най-важните искания на ПП-ДБ за законови промени в 51 Народно събрание - изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор да бъде спрян.

По думите му - юристите на ГЕРБ са намерили "поне три противоконституционни неща", заради които той отказва да подпише декларацията за т.нар. санитарен кордон около Пеевски.

"Ама не им харесва Сарафов. Ми всеки, на който му повдигнат обвинение, ще казва "тоя главен прокурор е на някой и аз не го приемам за достоверно". Ние не можем да намерим премиер или председател на парламента, за да се обединим, при положение че има... Как ще намерим после някой такъв, толкова светла личност, за да кажем, че ако този е прокурор... кои са тези хора. Вие познавате всички. Аз предлагам да се успокоим, да пробваме (общо управление) няколко месеца. Няма да имаме съмнението, че сме пропуснали някакъв шанс", каза още Борисов.

Процедурата за избор на главен прокурор беше задействана от Висшия съдебен съвет още през лятото, веднага след произнасянето на Конституционния съд по промените в Конституцията. Текстовете за т.нар. съдебна реформа, приети от 49-ото НС, на практика бяха отменени.

Единственият кандидат за поста се оказа действащият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който вече една година заема поста "временно".

ПП-ДБ имаха две опции за спиране на този избор, който хипотетично ще е през януари 2025:

  • промяна в Закона за съдебната власт
  • или тълкувателно искане до КС, който да реши дали действащият ВСС отвъд мандата си има право да избира нови ръководители на съдебната власт.

За да има промяна в закона, Народното събрание трябва да заработи - а такива изгледи няма заради проблема с избора на председател.

Трета хипотетична опция за спиране на назначението на Сарафов би бил изборът на нов Висш съдебен съвет, но това изглежда съвсем невъзможно, защото не само трябва работещ парламент - какъвто няма, а и мнозинство от 2/3 от народните представители.

Колкото до КС - ПП-ДБ само бяха намекнали, че могат да задействат тази възможност, но до момента не са предприети реални стъпки в тази посока. Изходът от този вариант също не е напълно сигурен, тъй като КС вече е отсъждал, че действащи органи на съдебната власт като Инспектората към ВСС изпълняват задълженията си до избор на нов, независимо от периода на пресрочване на мандата.

Какво пише в декларацията на ПП-ДБ:

2. Програма за работата на Народното събрание с мерки, които спират разпада на институциите в България, ограничават нелегитимното влияние върху тях и гарантират независимостта им, включително за:

а) прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и въвеждане на забрана за Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да взема ключови дългосрочни кадрови решения за конституционно установени органи;

б) борба с корупцията и прането на пари, които гарантират, че лица, санкционирани за тежки нарушения на правата на човека, включително корупция, от партньорски на България държави, не може да получават и да се разпореждат с публични средства и имущество публична държавна или общинска собственост;

в) приемане на антикорупционните реформи, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост;

г) избор на членовете на органи, избирани от Народното събрание, включително на членове на Висшия съдебен съвет, извършен въз основа на публични, прозрачни процедури, които гарантират избор на професионалисти с високи професионални и нравствени качества, които са партийно неутрални и се ползват с обществено доверие.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Коледен булевард

Най-голямата пощенска кутия за коледни желания очаква всички от 30 ноември в Централни хали

За всяко пуснато писмо Kaufland България ще дарява по 1 лв. за деца в нужда

14:25 - 25.11.2024