Профилите на ГЕРБ в социалните мрежи са били ударени от хакерски атаки, като по-конкретно става дума за три публикации по конкретни теми в областта на енергетиката. От това се оплакаха представители на партията, които посочиха, че следите водят към руски профили.
Под публикациите на партията по темите за газа и преговорите с "Газпром" са се появили хиляди коментари, идващи от съмнителни профили. Според специалист по киберсигурност към ГЕРБ профилите са били взаимствани от руската социална мрежа "ВКонтакте".
"Снощи нашите комуникационни мрежи в социалните ни мрежи бяха ударени от хакерска атака. И то по-конкретно три публикации за газ и далаверите, които са се вършили с него. Имаше клип и графична част, в която се обясняваше схемата с посредниците. И третото беше разпространена фалшива новина, че Борисов е казал, че "Газпром" трябва да се върне през 2023 г. в България", каза Георг Георгиев на пресконференция днес.
По повод третата атака с "фалшива новина", Борисов посочи, че думите му са били изопачени.
“Когато цитираш факти, най-трудно се опровергават. Пред вас вчера повече от категорично заявихме, че категорично сме за 100% диверсификация от „Газпром“ и не подкрепяме никакъв дългосрочен договор. И да кажат, че аз съм казал да удължим договора с „Газпром“ е абсолютна лъжа. Единственото нещо, което ги предупредих е да бъдат внимателни, ако искат да го спазват, ако искат не", коментира лидерът на ГЕРБ.
Борисов използва възможността да отправи нови обвинения към бившите управляващи от "Продължаваме промяната" и другите партии в коалицията, но изключи четвъртия им коалиционен партньор "Има такъв народ", тъй като по думите му те се били усетили навреме. Борисов смята, че по време на предишното управление България е станала три пъти по-зависима от Русия по линията на стокообмена.
"Вие, тези три партии, милиарди сте изнесли към Руската федерация. Най-значими ръстове са реализирани при нефтени материали за 1,4 млрд. лв., 228,5% се е увеличил вносът на въглеводороди. Само за 3 месеца управление на тези три партии България стана три пъти по-зависима от Русия," смята Борисов.
Той коментира и предложението на Слави Трифонов за провеждането на референдум за президентска република, което по думите на Ива Митева вече е по-скоро за полупрезидентска такава.
„Когато говоря за Слави Трифонов никога не бих го нарекъл певец от миналото, а бих го поставил сред най-добрите певци на България. Неговите хитове се слушат навсякъде. От това той разбира много добре. От всичко, което прави напоследък, Както завършва сам срещу всички, това е може би най-новото шоу, което ще води. Не съм конституционалист и не знам дали с референдум може да се направи промяна на Конституцията“, отговори Борисов.
Според него обаче това не е добра идея, тъй като в България "едноличното управление много бързо се превръща в не много красиво нещо".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: