ГЕРБ предлага Рая Назарян за председател на НС, БСП - Наталия Киселова (Обновена)

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


ГЕРБ-СДС ще застане зад номинацията на Рая Назарян за председател на Народното събрание. Това стана ясно от интервю на Росен Желязков по bTV.

"Мнението на партията е да подкрепим Рая Назарян за председател на парламента – тя се справи както като спикър, така и като представляващ тази институция", каза той и допълни, че ГЕРБ ще държи на своя кандидат. Позицията е важна, тък като след промените в конституцята, заемалият последно поста е потенциален кандидат за служебен премиер.

Единственото изключение, което може да се направи, е да се постигне споразумение Бойко Борисов да е премиер – тогава всеки друг кандидат може да е председател на парламента, коментира още той.

По-рано в неделя Националният съвет на БСП реши да предложи доц. Наталия Киселова за председател на Народното събрание. Предстои номинацията ѝ да се разгледа и на коалиционен съвет, който започна в неделя вечер.

На въпрос на БНТ дали само името на Киселова е било разледано, Иван Таков от "БСП - Обединена левица" отговори така:

"И на Петър Кънев беше разгледано името, и двамата са изключително достойни. Националният съвет реши да заложи за председател на Наталия Киселова, а за заместник-председател на Драгомир Стойнев. Доста от ПГ и от партиите са издигнали техни номинации. Въпросът е дали нашият кандидат ще стигне до балотаж, тогава вече може да се търси допълнителна подкрепа".

Доц. Наталия Киселова е „доктор“ по Конституционно право от 2008 г. Тя е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 2005 г. в катедра „Конституционноправни науки“, Юридически факултет. Експерт по конституционно право и права на човека. Тя е за първи път депутат като част от гражданската квота на коалицията около БСП.

Междувременно в събота от "Продължаваме промяната" съобщиха, че няма да подкрепят номинацията на ГЕРБ за шеф на парламента, ако партията на Бойко Борисов не се ангажира с поставени условия. Те се състоят в приемането на "санитарен кордон" около Делян Пеевки и неговата формация "ДПС-Ново начало", както и подкрепа за антикорупциони закони.

Наталия Киселова Доц. Киселова за плагиатството и правото: ГЕРБ нанесе сериозни поражения в науката

БСП се събира на Национален съвет

Спорт

Първите медали от Зимните олимпийски игри започнаха да се разпадат

И бронзът на Тервел Замфиров е паднал от връзката си

20:29 - 10.02.2026
Култура

Пианистът Емануил Иванов: Голямото предизвикателство е музиката да звучи сякаш за първи път

Ролята на артиста винаги е интерпретативна, казва музикантът преди заключителния концерт на фестивала "Алегра"

18:43 - 10.02.2026
Спорт

Радост и тъга. ЦСКА на полуфинал за Купата, но осъдиха футболист на отбора

Отборът на Христо Янев изигра много силно първо полувреме

18:12 - 10.02.2026
Важно днес

Русия прави опит да блокира Telegram

Кремъл иска да наложи алтернативна платформа, която се контролира от държавата

18:09 - 10.02.2026
Политика

Може ли Украйна да се присъедини към ЕС още през 2027 г.?

Източници на Politico твърдят, че вече има готов план за действие

17:56 - 10.02.2026
Важно днес

Задържаха трети заподозрян за атентата срещу зам.-началника на ГРУ

Той е син на друг от задържаните за опита за убийство на Владимир Алексеев

16:55 - 10.02.2026
Важно днес

Правителството в оставка изтегли още 150 млн. евро дълг

Поетият от началото на годината дълг достига 450 млн.евро

16:28 - 10.02.2026
Важно днес

Кабинетът "разсекрети" решението за включването на България в "Съвета за мир" на Тръмп

Не е ясно защо документът беше таен

16:27 - 10.02.2026
Важно днес

Терзиев иска оставката на директора на “Столичен автотранспорт” заради неизгодни поръчки

Според кмета на София решенията на дружеството струват скъпо, но не подобряват градския транспорт

15:43 - 10.02.2026