Парламентът започна дебатите по окончателното гласуване на Бюджет 2022 г. - забавен с няколко месеца заради поредицата от парламентарни избори през миналата година и подлежащ на евентуална актуализация през лятото.
Очаква се законът да бъде изменен до няколко месеца заради предстоящите структурни промени в администрацията и заради заложените реформи на кабинета, които ще бъдат остойностявани в този период.
Дотук Бюджетната комисия прие няколко корекции на проекта, внесен от Асен Василев.
20 милиона лв. от бюджета, предвиден за прокуратурата през 2022 г., бяха пренасочени за вдигане на заплатите на младите учени в БАН.
Увеличен беше и бюджетът за заплати в университетите и за издръжка на общините. Ваучерите за храна ще се признават за плащания на сметки за ток, вода, газ и парно.
Вече беше прието да се отмени данъкът върху доходите от лихви по банкови сметки, а т.нар. данък "Уикенд" върху разходите, свързани с лично ползване на фирмени активи, беше свален от 10 на 3%.
Запазено беше искането на финансовия министър за увеличение на максималния осигурителен доход от 3000 на 3400 лв. и на регистрираните земеделски стопани до 710 лв. "Демократична България", която беше против вдигането на максималния осигурителен доход, прие общата позиция на коалицията, като анонсира промени в Кодекса за социално осигуряване за залагане на ясна формула за този параметър в бъдеще.
Ето кои са и основните параметри и политики в бюджета:
- Ръст на БВП до 4,8% през 2022 г.
- Ръст на броя на заетите лица - 1%
- Публични приходи: 57 253,5 млн. лв.
- Публични разходи: 63 153,8 млн. лв.
- Бюджетен дефицит на касова основа - 4,1% от БВП (или 2,5% без Covid-мерките)
- Инфлация - 5,6% на средногодишна база, с очакване на по-нисък ръст във втората половина на 2022;
- 24,8% съотношение "дълг спрямо БВП",
- Увеличение на минималната работна заплата от 1 април от 650 на 710 лв.
- Увеличение на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица от 3000 на 3400 лв.
- Увеличение на минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се от 650 на 710 лв.
- Увеличение на минималния осигурителен доход на земеделските стопани от 420 до 710 лв.
- Капиталови инвестиции - 5,8% от брутния вътрешен продукт, включително разходи за здравеопазване, образование, култура, спорт;
- Над 852 млн. лв. за овладяване на пандемията и последствията от Covid-19 - купуване на ваксини и лекарства, подкрепа на персонала на първа линия, купуване на тестове, меидцински изделия, предпазни средства и др.
- 100 млн. лв. - за еднократните бонуси към пенсиите на възрастните хора, които се имунизират;
- 1,73% от БВП разходи за отбрана през 2022 г., вкл. средства за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС, изграждане на батальонни бойни групи, изграждане на инфраструктура за посрещането на новите бойни самолети за ВВС.
- 410 млн. лв. за мярката 60/40 в подкрепа на бизнесите, засегнати от Covid
- 5,6 млн. лв. за Националния иновационен фонд;
- Преструктуриране на администрацията и внедряване на IT системи - над 300 млн. лв., от които 77 млн. лв. за Министерството на отбраната;
- 70 млн. лв. за изграждане на нови детски градини, 13 млн. лв. за компенсации на родители, чиито деца не са приети в детски градини;
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: