Новината е последно обновена в 13:00 ч. на 12 декември.
България и Румъния влизат Шенген и по суша от 1 януари 2025 година. Решението беше взето официално на редовното заседание на Европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел.
Процесът по присъединяване на двете страни беше блокиран години наред заради съпротивата на някои държави членки. Нидерландия и Австрия бяха сред най-яростните опоненти, като се позоваваха на проблеми с върховенството на закона и миграционния натиск.
В сряда обаче правителството в Нидерландия окончателно даде "зелена светлина" за членството на България и Румъния. Виена също оттегли своето вето, след като постигна споразумение за засилване на граничния контрол по външните граници на ЕС.
Очаква се проверките на случаен принцип по шенгенските граници на България и Румъния да продължат още шест месеца след официалното отпадане на граничния контрол. Това е част от компромис, постигнат между страните членки, за да се гарантира сигурността в региона.
Политическите реакции след ключовия успех на България
Всички големи политически сили - без "Възраждане" - посрещнаха новината за членството на България в Шенген като голямо постижение на държавата.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов обяви решението за "голям успех за страната ни, за който работиха редица правителства".
"България много отдавна изпълни критериите за влизане в Шенген.
Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото и политическото сътрудничество в рамките на Европейския съюз", посочва той в позиция във Facebook.
От ПП-ДБ предпочетоха да обърнат внимание на това, че забавянето на членството с повече от 10 години е отговорност на старите управления на ГЕРБ, но все пак Ивайло Мирчев коментира: "през последните години парламент и правителства по отношение на Шенген гледахме в една посока, независимо от другите си различия".
Бившият премиер Николай Денков реши да подчертае заслугите на своето правителство и това на Кирил Петков.
"10 години Нидерландия ни спираше заради корупционното управление на държавата. Едва след идването на власт на кабинета "Петков", започнаха решителни мерки за борба с корупцията. И вратата към Шенген започна да се отваря. Днешното постижение беше приоритет и на последния ни редовен кабинет. За по-малко от година напреднахме съществено с мерките, свързани с върховенството на правото, борбата с корупцията и организираната престъпност. Засилихме граничния контрол. Сега България и Европа са много по-добре защитени, отколкото преди година. И днешният успех отново потвърждава: България е Европа и Европа е България", казва той. Декларацията му беше посрещната с очаквано недоволство от страна на ГЕРБ.
Съпредседателят на групата на БСП Борислав Гуцанов обяви, че пълноправното присъединяване към Шенгенската зона ще се отрази позитивно на България.
"Целият този трафик, не говоря за хората, които отиват на почивка, примерно в Гърция, но най-вече за икономиката. Става въпрос за огромни опашки по границата", каза той пред журналисти в парламента.
Единственият недоволен от събитието се оказа Костадин Костадинов, който обяви, че "унижението на България от влизането в Шенген" се превръщало в "заплаха да се превърнем в най-големия бежански лагер в Европа".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: