Държавата ще плати 60 млн. лв. заради лоши търгове за АМ "Струма" при ГЕРБ

Две отсечки от магистрала "Струма" - между Благоевград и Крупник и между Кресна и Сандански - ще струват на данъкоплатците санкции в размер на над 60 млн. лв. Причината са нарушения при сключването на договори за изграждането им, което е финансирано с европейски средств за над 380 млн. лв., съобщава "Капитал". При проверки са открити грешки, промени в критериите и ограничаване на конкуренцията при обявяването на обществените поръчки за изпълнители на проекта. Това се е случило при управлението на ГЕРБ.

Данните са получени от изданието по Закона за достъп до обществена информация от управляващия орган на оперативната програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" за периода 2014 - 2020.

Размерът на една от наложените финансови корекции все още не е потвърдена все още от съда. Отсечките от строежа на магистралата, които попадат под санкции, са с изпълнители: за частта до Крупник - обединението "Грома холд" (бившата фирма "Агромах"), "Европейски пътища" ("Пътища Пловдив"), като с по-малък дял са и "Хидрострой" на Велико Желев и свързаната косвено с него АБ, както и проектантската "Алве консулт", а до Сандански - обединение между фирмите "ГБС Инфраструктурно строителство", "Пътстрой 92", "Главболгарстрой" и "Геострой".

Агенция "Пътна инфраструктура", която е възложител на строежа на "Струма" е обжалвала финансовите корекции, но за само една от тях все още няма окончателно съдебно решение.

Самите обществени поръчки, при които са установени нарушения, са започнали по времето на служебното правителство с премиер Георги Близнашки през 2014 г. По това време регионален министър е Екатерина Захариева - сега депутат от ГЕРБ-СДС, а преди това и вицепремиер и министър при ГЕРБ. Финализирани са при ГЕРБ с подписване на договорите.

От управляващия орган по оперативната програма уточняват, че потвърдените корекции от съда остават за сметка на възложителя. В случая това е Агенция "Пътна инфраструктура". Тоест потвърдените санкции ще бъдат платени от държавния бюдгет, а не от евпорейското финансиране на проекта.

Проектът за "Струма", заложен за периода 2014 - 2020 г., е за 742,5 млн. лв., като собственото финансиране на България е едва 5.7 млн. лв., а европейското - цели 736,8 млн. лв.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024