Дейвид Камерън се завърна изненадващо - този път като външен министър на Великобритания Снимка: © Getty Images

Бившият британски премиер Дейвид Камерън изненадващо се завърна в политиката 7 години след оставката си заради референдума за Brexit.

Камерън е назначен за министър на външните работи на Великобритания от Риши Сунак - решение, взето след извънредна рокада в кабинета.

В понеделник Сунак уволни Сюела Бравърман като министър на вътрешните работи заради политически скандал, който тя сътвори с публичната си атака срещу ръководството на полицията в Лондон.

Нейният пост вече ще се заема от Джеймс Клевърли, който досега беше дипломат No.1 на Великобритания.

Така и овакантеният министерски пост във Форин офис вече е запълнен - с избора на Дейвид Камерън, бивш лидер на Консервативната партия.

За Камерън това е първа политическа позиция след болезнения удар през 2016 г. с референдума, на който британците избраха да напуснат ЕС. Тогава той подаде оставка не само като премиер, но и като член на парламента.

Конкретният повод за избухването на скандала, довел до връщането му във властта, беше статия на Бравърман в "Таймс".

В нея тя критикува остро полицейските власти в Лондон за допускането на демонстрация на поддръжници на Палестина в деня, в който страната чества годишнина от края на Първата световна война, и ги обвинява в недопустими политически пристрастия.

При това - тя прави сравнения между "ислямистите" и надигането на нова вълна от недоволство в Северна Ирландия, години след трудно постигнатия мир на острова.

"По време на Covid защо противниците на локдауна не бяха толерирани от полицията по опазване на обществения ред, а демонстраторите от движението "Black Lives Matter" бяха оставени да нарушават правилата и дори приветствани от полицейски служители, които падаха на колене?", пише още тя.

Според Financial Times, Бравърман е изпратила статията с до кабинета на Сунак, преди да излезе във вестника и е получила обратен отговор, че трябва да бъде редактирана. Тя обаче не се е съобразила с позицията на премиера.

Действията ú бяха разчетени като недвусмислена политическа провокация и разграничение от официалната позиция на кабинета на Риши Сунак - т.е. като първа стъпка в личната ѝ кампания за оспорване на неговия пост като председател на Консерваторите.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024