Евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки изпадна в конфузна ситуация при опита си да защити една от 6-те идеи на ВМРО за промяна в конституцията. Джамбазки призова ГЕРБ да подкрепи искането на партията за връщане на задължителната наборна военна служба, отменена преди повече от 12 години.
В интервюто си за "Тази сутрин" на bTV обаче той беше принуден да признае, че повече от веднъж се е освобождавал от влизане в казармата заради удълженото си следване в университета.
Попитан защо ВМРО държи на връщането на наборната служба, Джамбазки отговори: "На първо място - по геополитически причини. На второ място - защото, малко или много, през наборната военна служба младите мъже и жени придобиват навици, които са полезни в обществото и за тях самите".
Самият той обаче призна, че не е служил като войник, защото не е завършил висшето си образование "навреме" - следването му по специалност "Право" в СУ "Св. Климент Охридски" е продължило почти 10 години, а окончателното дипломиране след държавния изпит е станало през 2010 г., на дванадесетата година от постъпването му в Юридическия факултет.
"Добре, че не прекъснах, защото право трудно се завършва, ако си го прекъснал веднъж", каза Джамбазки, като допълни: "Не се безпокойте за моята подготовка, тя е достатъчно добра за всяка ситуация. Положил съм достатъчно усилия да се подготвя".
На въпрос какво точно е правил, за да се освободи от казармата, той каза, че е представял документи за студентския си статус пред военните комисии.
Попитан "Колко пъти го правихте?", Джамбазки отговори "Колкото се е налагало, не съм ги броил".
Евродепутатът настоя, че както връщането на наборната служба, така и останалите предложения на ВМРО са задължителни условия за подкрепа на искането на ГЕРБ за свикване на Велико Народно събрание.
"Те трябва да бъдат включени, това важи вероятно и за предложенията на НФСБ. Няма как да се подпише празен чек", каза той. Сред исканията на партията са въвеждане на задължително гласуване и образователен ценз за избирателите, "гарантирани права и гражданство на всеки етнически българин", "гарантиране на семейството като съюз между мъж и жена" и разширяване на правата на президента с възможност да внася законопроекти или да иска вот на недоверие срещу правителството.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: