Екатерина Захариева ще трябва да отговаря за анти-ЛГБТ закона на изслушването си за еврокомисар Снимка: © Скрийншот, bTV

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Кандидатката на България за еврокомисар Екатерина Захариева вероятно ще трябва да отговаря на въпроси защо партията ѝ ГЕРБ подкрепи закона на проруската партия "Възраждане" за забрана на "пропагандата на нетрадиционната сексуална ориентация". Това каза пред bTV бившата външна министърка и бивш посланик Надежда Нейнски. Причината е, че темата е много сериозна и предизвиква сериозни дискусии и критики в Европа.

"При всички случай това (забраната на пропагандата) ще бъде тема. Ние много добре знаем какво е мнението на Европейския съюз по този въпрос, още повече, че в Европа в момента се води също дебат по тази тема. Има силно националистически тенденции, но все още и Европейската народна партия (от която ГЕРБ е част) и останалите партии показват демократичност и склонност към разширяване и приобщаване на различията. Това е голямото качество на ЕС - да бъде единен в многообразието. В този смисъл тази тема неминуемо ще бъде обсъждана", коментира Нейнски.

Самата Екатерина Захариева все пак беше сред малцината депутати от ГЕРБ, които не гласуваха "за" хомофобските промени в Закона за закрила на детето на "Възраждане", вдъхновени от подобно законодателство в Русия на Владимир Путин. Без подкрепа от мнозинството от ГЕРБ, част от чиято парламентарна група е кандидатката за еврокомисар, анти-ЛГБТ можеше и да не бъдат приети.

Тя добави, че биографията на Захариева е достатъчно убедителна, за да бъде български кандидат за еврокомисар и в момента всичко зависи от това как тя ще се представи на изслушванията пред Европейския парламент и специализираните комисии. "Това ще бъде ключовото препятствие за нейното потвърждаване като еврокомисар. Желая ѝ успех, защото това ще бъде много важно и за репутацията на страната", каза Нейнски.

Според нея на изслушването на Захариева ще се повдигне и темата за делото за продажбата на български паспорти. То започна през 2018 г. и се води срещу активисти на ВМРО и агенцията за чужденците, но историята е от времето, когато Захариева беше министър на правосъдието.

Министерството е една от институциите, които участват в даването на българско гражданство на чужди граждани. Тази тема преди дни повдигна евродепутатът от ПП-ДБ Никола Минчев - на базата на сигнал от тогавашна служителна на правосъдното ведомство, в който се твърди, че макар и индиректно е имало връзка със Захариева.

Важно днес

Забраниха къпането на плаж „Изток“ в Свети Влас заради замърсена вода

Пробите показват завишени нива на бактерии

19:25 - 12.08.2026
Важно днес

Шофьор загина при тежка катастрофа, пътят Варна-Русе е затворен

Джип и товарен камион са се ударили челно край разградското село Ушинци

17:54 - 12.08.2026
Спорт

"Левски" ще играе в най-скъпия двубой в историята на българския футбол

"Сините" вече отмениха дербито със "Славия" и целият фокус е върху АЕК (Атина)

17:39 - 12.08.2026
Важно днес

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“ заради рекордно ниските нива на Дунав

Мощностите ще бъдат изключвани поетапно до пълното спиране на двата реактора

17:10 - 12.08.2026
Живот

Body positivity, Ozempic и защо жените в Холивуд стават все по-слаби

Джена Ортега е поредната звезда, която предизвика тревога с рязката промяна във външността си

16:54 - 12.08.2026
Живот

Може ли Бургас да измести София за Евровизия? Победителят става ясен до часове

Въпреки че София изглежда като съвсем естествен избор за домакин на Евровизия, това не е окончателно решено

16:24 - 12.08.2026
Кино и сериали

От Succession до Facebook - защо Джеръми Стронг се съгласи да играе Марк Зукърбърг

Актьорът влиза в главната роля на продължението на The Social Network

16:16 - 12.08.2026
Важно днес

Падналият край Несебър мотоделтапланер бил нерегистриран, неподдържан и с редица технически проблеми

Инспектори подали сигнал за машината преди фаталния инцидент

15:33 - 12.08.2026
Важно днес

Украйна нанесе масиран удар с дронове по ключово руско пристанище

Зеленски заяви, че руският флот „няма да бъде в безопасност, докато руската агресия продължава“

14:52 - 12.08.2026