Елвира Краснобаева вече няма да се състезава за България (Обновена) Снимка: © Getty Images

Бронзовата медалистка на лента от Европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща 2024 Елвира Краснобаева вече няма да се състезава за България. Новината съобщи лично тя в профила си в Instagram.

"За мен беше чест да представям България. Благодаря на всички за всичко", написа 16-годишната Елвира.

По неофициална информация родената в Санкт Петербург Краснобаева ще представлява Армения.

"Сега" съобщава, че причината за отказа на Елвира да представя повече България не е само спортно-техническа, но и е свързана с лични проблеми в семейството. Вестникът се позовава на публикация на бащата на спортистката в социалните мрежи.

През 2021 г. Елвира Краснобаева получи българско гражданство, а през 2022 г. стана европейска шампионка на обръч за девойки, като тогава спечели още сребърен медал на топка и бронз отборно.

През 2023 г. тя отново заслужи злато на континентално първенство за девойки - този път на топка, а също така и отборно, припомня БТА.

Межувременно във вторник следобед Българската федерация по художествена гимнастика (БФХГ) освободи Краснобаева като член на националния отбор.

В позиция, подписана от председателя на БФХГ Илиана Раева, се посочва, че гимнастичката е спряна от участие в предстоящия гала спектакъл "Ескалджим" в Билбао (Испания) от името на България, прекратява ѝ се месечната заплата от спортното ведомство, както и спонсорите на федерацията.

"С оглед на вложения труд за подготовката ѝ за следващия олимпийски цикъл, на състезателката Елвира Краснобаева се отнема възможността да използва направените до момента музики и композиции", се казва в прессъобщение на БФХГ.

В него се почва още, че тя дължи обезщетение на БФХГ "поради едностранно, предсрочно прекратяване на договора от страна на състезателя".

"В случай че не бъде спазено решението на УС на БФХГ (Решение №2, Протокол №381 от 30.09.-2024 г.), на състезателката Елвира Краснобаева може да бъде потърсена съдебна отговорност", става ясно още от изявлението на Българската федерация по художествена гимнастика.

Боряна Калейн ще решава дали да продължи да се състезава


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Сабрина Карпентър "забрани" на Тръмп да ползва музиката ѝ и получи обиди

Хитът „Juno“ беше използван от Белия дом към кадри с акции срещу мигранти

09:19 - 04.12.2025
Важно днес

Даниел Митов обвини "нерегламентираното шествие" за вандалските прояви на протеста

Вътрешният министър поздрави МВР за "адекватната реакция"

09:16 - 04.12.2025
Живот

Венелин Петков: Хубаво е, че все още има крайни идеалисти

Автобиографията на Алексей Навални - "Патриот" - ще е във Storytel с гласа на журналиста от 4 декември

09:14 - 04.12.2025
Важно днес

Фермерите в Гърция продължават да блокират границата с България

Опашката от тирове на ГКПП “Кулата - Промахон” е над 12 км

08:46 - 04.12.2025
Важно днес

Лекарят, снабдявал Матю Пери с кетамин, е осъден на 30 месеца затвор

44-годишният д-р Салвадор Пласения се разкая за това, че е подвел актьора и неговото семейство

08:18 - 04.12.2025
Важно днес

Тръмп: Пътят за мир в Украйна е неясен

Киев и Москва не се доближават в позициите си по ключови въпроси

07:35 - 04.12.2025
Спорт

ЦСКА записа осма поредна победа

Двата отбора излязоха с фланелки в чест на Любо Пенев

21:46 - 03.12.2025
Важно днес

Банките в България остават с една по-малко

БНБ разреши на БАКБ на Цветелина Бориславова да придобие "Токуда Банк"

19:29 - 03.12.2025