В политиката всичко е лично. Дори в Европарламента, когато става дума за регулацията на пестицидите.
През есента на 2022 г. 30 евродепутати и още 14 журналисти и учени се съгласяват да дадат проби от косите си, за да бъдат тествани в независима лаборатория.
При 40 от 44-те проби са открити остатъчни следи от пестициди.
95% от позитивните резултати показват съдържание на най-малко един вид пестицид, който е забранен за използване в земеделието в ЕС.
Най-много следи са намерени от метаболит на 4.4 ДДТ, който е забранен в Европа от 1978 г. насам. На трето място е трансфлутринът, който не може да се ползва в земеделието, но все още е разрешен за домашна употреба.
Още през юни 2022 ЕК предложи нови правила за ограничаването на употребата на пестициди в ЕС заради рисковете за здравето на хората и околната среда.
Целта е да се премине към по-устойчиви земеделски практики, за чието прилагане фермерите да бъдат подпомогнати с европейски средства, така че евентуалните по-високи разходи да бъдат покрити.
Във вторник Комисията по околната среда в Европарламента също прие своята позиция по мерките за гарантиране на използването на устойчиви продукти за растителна защита и ограничаване на всички химични пестициди с поне 50% до края на десетилетието.
- Гласуването показва колко разделени са представителите на политическите групи - 47 гласа "за", 37 "против" и 2 "въздържали се". Традиционните земеделски стопани имат силно представителство в ЕП, най-вече в другата ресорна Комисия по земеделие. Според данни на Transparency International, цитирани от Politico, 11 от 48 нейни членове са декларирали, че извън политиката се занимават и с фермерство.
На 24 октомври Комисията по околната среда реши, че до 2030 г. ЕС трябва да ограничи употребата и риска от химични продукти за растителна защита с поне 50%, а т.нар. "по-опасни пестициди" (група, дефинирана в текста на предложението на ЕК за промяна на регулацията) с 65%. Базовото ниво, спрямо което се планира намалението, е средното равнище в ЕС от периода 2013-2017.
- ЕК предлагаше базовото равнище да са средните продажби за 2015-2017, а по-опасните пестициди да се ограничат до 50%.
Евродепутатите искат от всяка държава да приеме национални цели и стратегии на базата на годишните продажби на продукти за растителна защита, нивото им на опасност и размера на обработваемите земи.
ЕК би трябвало да провери дали националните цели отговарят на изискванията за целия ЕС към 2030.
Държавите ще трябва да приложат и специфични правила за най-малко 5 вида насаждения, в които намаляването на пестицидите ще се усети най-силно.
Комисията предложи и да въведе забрана на химическите пестициди в чувствителни зони като градски зелени пространства, паркове, детски площадки, и др. и в 5-метрова буферна зона около тях. Целта е да се забрани и употребата им в зоните, попадащи в "Натура 2000".
- Оригиналното предложение на ЕК беше забраната да важи за всякакви видове пестициди в чувствителни зони - но дори докладчикът в ЕП от "Зелените" Сара Винер се обяви против, за да не се ограничава употребата на препарати, одобрени за органично земеделие.
Всички държави ще трябва да гарантират, че химическите пестициди се употребяват само в краен случай.
За да може фермерите да бъдат снабдени със заместващи продукти, ЕК трябва да въведе мерки за увеличаване на продажбите на пестициди с нисък риск.
ЕП трябва да гласува окончателната си позиция в края на ноември, след което ще започнат и преговорите със страните от ЕС.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.