ЕС е налял 85 млрд. евро в бюджета на Русия с купуването на изкопаеми горива Снимка: © Getty Images

Русия е спечелила 158 млрд. евро от износ на изкопаеми горива през шестте месеца след нахлуването ѝ в Украйна, като се е възползвала от по-високите им цени. Това се казва в доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA).

Повече от половината приходи са дошли за сметка на Европейския съюз. Цените на природния газ напоследък се покачиха до рекордни нива в Европа, тъй като Русия спря доставките им. Цените на суровия петрол също скочиха след инвазията, въпреки че оттогава се наблюдава постепенно понижаване.

"Износът на изкопаеми горива е допринесъл с приблизително 43 млрд. евро за федералния бюджет на Русия от началото на инвазията досега, подпомагайки финансирането на военните престъпления в Украйна", се казва в доклада.

Данните се отнасят за шестте месеца след началото на войната в Украйна на 24 февруари. През този период според изчисленията на CREA Европейският съюз е бил най-големият вносител на руските износители на изкопаеми горива, като е внесъл в руската хазна близо 85,1 млрд. евро (54% от общата стойност). След него се нареждат Китай с 34,9 млрд. евро и Турция с 10,7 млрд. евро.

Въпреки че ЕС е спрял покупките на руски въглища, той само постепенно забранява руския нефт и не е приел никакви ограничения за вноса на природен газ, от който е силно зависим. CREA подчертава, че европейската забрана за внос на руски въглища е била ефективна. След влизането в сила на забраната руският износ на въглища е спаднал до най-ниските си нива от началото на войната.

"Русия не успя да намери други купувачи, които да заменят намаляващото търсене в ЕС", казва от Центъра.

От там призовават за по-ефективни санкции срещу Москва, както и за по-строги правила и прилагане на законодателството по отношение на руския износ на петрол.

"ЕС трябва да забрани използването на европейски кораби и европейски пристанища за превоз на руски петрол до трети страни, а Великобритания трябва да спре да позволява на застрахователната си индустрия да участва в тази търговия", посочва CREA.

Междувременно страните от Г-7 обещаха в петък спешно да придвижат плана за налагането на таван на цените на руския суров петрол - стъпка, която би лишила Русия от голяма част от приходите, които сега получава от износа си на петрол.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024