Европейският парламент одобри първия в света цялостен пакет от правила, насочени към регулирането на криптоиндустрията. Амбициозният Закон за пазарите на криптовалути, известен като MiCA, бе одобрен днес с 517 гласа „за“ и 38 „против“.
Целта му е да намали рисковете за потребителите, включително чрез повече отговорности за доставчиците, в случай че загубят средствата на инвеститорите. Като цяло правилата ще наложат редица изисквания към криптоплатформите, емитентите на токени и търговците, така че да се гарантира по-голяма прозрачност и сигурност.
Очаква MiCA да влезе в сила през юни тази година и поетапно да започне да се прилага в следващите 12-18 месеца.
Правилата бяха договорени миналото лято и идват в труден момент за криптоиндустрията, която претърпя сериозни трусове, като краха на борсата FTX и други играчи. Надеждите за повече стабилност на този децентрализиран пазар обаче срещата контракоментарите на критиците, че правилата не прилягат на съвременните нужди.
Ернест Уртасун от групата на Зелените в ЕП нарече правилата „нова ера на регулаторен надзор върху нерегулираните криптопазари, които причиниха значителни загуби за мнозина инвеститори“. Също така обаче признава, че MiCA не покрива напълно регулаторните проблеми и спешно има нужда от попълването на липсващите парченца“.
Какво предвижда MiCA?
MiCA ще изисква от криптофирмите да бъдат оторизирани от ЕС, за да предлагат услугите си в блока, както и да прилагат мерките за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
От стабилните монети като tether и USDC на Circle ще се изисква да поддържат достатъчно резерви, за да посрещнат исканията за обратно изкупуване в случай на масови тегления. Стейбълкойните, които станат твърде големи, ще получат ограничение до 200 млн. евро (220 млн. долара) трансакции на ден.
На Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) ще бъдат предоставени правомощия да се намесва и да забранява или ограничава криптоплатформи, ако се установи, че те не защитават правилно инвеститорите или застрашават целостта на пазара или финансовата стабилност.
MiCA разглежда и екологичните проблеми, свързани с криптовалутите, като фирмите ще бъдат принудени да оповестяват потреблението си на енергия, както и въздействието на цифровите активи върху околната среда.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: