След 10 години изчакване Албания може най-после да започне преговори за присъединяване към ЕС - но за първи път кандидатурата ѝ няма да бъде обвързана с тази на Северна Македония.
Това е ключова промяна в досегашното отношение на 27-те държави спрямо двете балкански страни, което ги третираше като "комплект" в процеса по присъединяване.
БНР твърди, че посланиците на стран ите от ЕС единодушно са решили да започнат преговори с Албания на 15 октомври.
Началото ще бъде дадено в рамките на междуправителствена конференция ЕС - Албания в Люксембург.
Тогава ще бъде отворен "клъстър 1 "Основополагащи въпроси", съобщава още националното радио.
Тирана има зелена светлина още от 2020 г., но не може да продължи напред заради вътрешнополитическите проблеми в Северна Македония и конфликтът между Скопие и София.
Албания заяви, че иска да стане член на ЕС през 2009, а от 2014 беше призната за официален кандидат-член.
От идването на Христиан Мицкоски (ВМРО ДПМНЕ) на власт в Северна Македония отношенията с България бяха влошени, а последният скандал се оказа разпален заради липсващо знаме в Президентството по време на визита на държавния глава Гордана Силяновска-Давкова.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.