Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон обявиха началото на нова програма, с която Европа ще започне да привлича чуждестранни учени от цял свят към своите университети.
Програмата ще бъде финансирана с 500 милиона евро между 2025 и 2027 г.
Само Франция ще плати още 100 милиона евро, за да може да си осигури предимство в инициативата и да бъде атрактивна особено за американски изследователи.
Цялата инициатива беше представена в Сорбоната в Париж в противовес с атаките на Доналд Тръмп срещу самоуправлението на големите университети в САЩ. Началото беше поставено със спирането на федералното финансиране за Харвард.
"Ролята на науката в днешния свят е поставена под въпрос. Инвестициите във фундаментални, свободни и отворени изследвания се поставя под въпрос. Това е гигантска грешка. Науката няма паспорт, няма пол, няма етнос или политическа партия", казва Урсула фон дер Лайен на представянето.
Еманюел Макрон също подчерта, че целта е Европа да стане "безопасен пристан" за изследователите.
"Ние не бива да подценяваме залога на случващото се днес. Никой не можеше да си представи преди няколко години, че една от най-големите демокрации в света ще прекрати изследователски програми заради това, че в тях се среща думата "многообразие". Никой не можеше да си представи, че една от най-великите демокрации в света би могла с един замах да зачеркне възможността за предоставяне на виза за изследователи", казва още Макрон.
Свободата на научните изследвания ще бъде законово закрепена в бъдещия Акт за европейската изследователска зона, съобщи Урсула фон дер Лайен.
ЕК иска държавите от съюза да отделят 3% от БВП за научни изследвания през 2030 г. - цел, която би изисквала пълно преосмисляне на бюджетните разходи за България например (с 0,8% от БВП за наука към 2023 г. по данни на Евростат).
Средното ниво на държавните инвестиции в изследвания за ЕС е само 2,2%.
В САЩ делът на средствата за изследвания и разработки от БВП е между 3 и 4 на сто, а в държави като Южна Корея доближава 5 процента към 2021.
Politico съобщава, че програмата за привличане на чуждестранни учени във Франция вече се сблъсква с вътрешно недоволство от страна на местните изследователи, които настояват за по-добри работни условия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: