Европейският съюз отмени гласуването на нови правила, които щяха да позволят проверка на всички съобщения в различни приложения с цел откриването на снимки или видео материали, свързани с насилие над деца.
Те трябваше да бъдат гласувани от постоянните представители на страните членки от общността, но няколко държави, сред които Германия, Австрия, Полша, Нидерландия и Чехия, дадоха заявка, че няма да ги подкрепят или ще гласуват с "въздържал се".
"Часове преди гласуването стана ясно, че няма как да бъде осигурено квалифицирано мнозинство," казва европейски дипломат белгийското председателство на Европейския съвет, цитиран от Politico.
Законодателната инициатива не е нова. Първите предложения за "сканиране" на чатовете на различни приложения за снимки, клипове и линкове чрез специална система за филтриране са от 2022 г.
Сега е трябваше да бъдат гласувани и от отделни страни членки на ЕС - стъпка, за която няма спор, че е нужна и важна, но която предизвика и сериозни противоречия. Причината - опасения, че това ще се превърне в система за следене на хора и нарушава човешки права като неприкосновеност на кореспонденцията.
В последните две години експерти, евродепутати и дори от европейския регулатор за защита на данните дойдоха призиви правилата да не бъдат приемани.
Евродепутатът от германската "Пиратска партия" Патрик Брайер дори предупреди че "сме на ръба на режим на наблюдение, какъвто няма дори в Русия и Китай".
Между отделните държави през последните две години също имаше разногласия - най-вече около това, че промените биха засегнали и криптираните съобщения, до които достъп имат само изпращача и получателя им, но и заради опасения, че по този начин се нарушават основни човешки права, а потребителите сад под постоянно наблюдение.
През май белгийското председателство предложи компромисен вариант под формата на т.нар. upload moderation или в превод "филтриране" на съобщенията още преди различните приложения за комуникация да ги криптират.
Това обаче предизвика недоволството на приложения като Signal.
Изпълнителният директор на платформата Мередит Уитакър заплаши, че приложението ще бъде спряно в ЕС, ако предложението, което "е срещу криптирането", бъде прието.
"Може да го наричаме преден вход, заден вход, умерено филтриране. Но както и да го наричаме, всеки подобен подход може да доведе до слабости, които да бъдат използвани от хакери и дори от цели държави, " пише Уитакър в отворено писмо тази седмица.
В друго отворено писмо над 300 изследователи и учени от 35 държави също изразяват притеснения, че вместо на жертвите, новите правила могат да помогнат на извършителите на престъпления.
"Детското насилие е сериозно престъпление с последици за жертвата, които могат да продължат цял живот. Като общество сме длъжни да се противопоставим на тези престъпления. Но от гледна точка на технологиите, новото предложение представлява пробив в комуникациите и сигурността," се посочва в писмото.
Ако все пак отделните държави от ЕС намерят общ език и излязат с обща позиция, във финалния си вариант правилата трябва да бъдат обсъдени и гласувани и от новия Европейски парламент, и от Европейската комисия.