Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се сблъска челно с унгарския премиер Виктор Орбан по време на общ дебат в Европейския парламент.
Близостта на Орбан до Путин и враждебното отношение към помощта за Украйна бяха основният повод за напрежението.
"Още има хора, които прехвърлят вината за тази война от агресора върху нападнатата страна. Не върху желанието на Путин за власт, а върху жаждата на Украйна за свобода. Искам да ги питам - щяха ли да обвинят унгарците за съветската инвазия през 1956 г.?", каза Фон дер Лайен, гледайки към Виктор Орбан.
Унгария е една от първите държави в бившия съветски блок, които организират въстание срещу тоталитарната власт - а то е потушено от съветски танкове, на цената на близо 3000 жертви и жестоки преследвания.
"Щяха ли да обвинят чехите и словаците за съветската репресии през 1968? Или литовците за съветската агресия през 1991?", пита още тя.
Срещата с Виктор Орбан се случва на фона на унгарското председателство на Съвета на ЕС, но и при все по-явното разделение между Унгария и останалите страни от съюза по отношение на външната политика - особено за Русия.
Унгарският премиер обяви, че е останал силно изненадан от тона на Урсула фон дер Лайен.
"Нарочно не повдигнат въпроса за нашите различия, защото като председател на Съвета ние работим от името на цяла Европа. Не е правилно да обсъждаме разликите в мненията си, когато говорим за председателството", казва той, цитиран от Politico.
Той обаче не пропусна случая да призове ЕС да смени "губещата си стратегия" във войната в Украйна, ако иска да победи.
По думите му - унгарската революция от 1956 нямала нищо общо с украинската съпротива срещу инвазията на Путин.
"В миналото Комисията беше пазител на договорите на ЕС, беше неутрален орган. Работата ѝ беше да оставя политическите спорове настрана и да се справя с различията по законов път. Това се е променило. Вместо да е пазител на договорите, тя е политически орган, политическо оръжие", отговори той.
Сред спорните теми, които Фон дер Лайен набеляза в речта си, бяха още "отклоняването на едно правителство в обратната посока спрямо единния пазар" и "дискриминационното отношение срещу европейски компании", мерките за защита на границите, рискованото сближаване с Китай и облекчаването на визовия режим с Русия.
"Това не е защита на суверенитета на Европа, а е вратичка за чуждестранно влияние", каза председателят на ЕК.
Накрая тя се обърна директно към унгарския народ с думите: "Ние сме едно семейство. Вашата история е и наша история. Вашето бъдеще е и наше бъдеще. Десет милиона унгарци са десет милиона добри причини да продължим да създаваме бъдещето си заедно".