Новият външен дълг, който служебното правителство изтегли в четвъртък, стана повод за тежки обвинения от страна на ГЕРБ към бившия финансов министър Асен Василев, когото предшественикът му Кирил Ананиев нарече "най-некомпетентният и най-неадекватният управител на публичните финанси".
На 15 септември Министерството на финансите е успяло да пласира 7- и 12-годишни облигации на обща стойност 2,25 млрд. евро при лихви, които според "Капитал" надхвърлят първоначалните очаквания на пазара - 4,33% при по-краткосрочните книжа и 4,81% при дългосрочните.
Медията обръща внимание, че доходността по заема е била по-ниска от дадените индикации в началото на деня, но въпреки това е значително по-голяма на фона на пропуснатата възможност да се изтегли заем в началото на 2022 г. Министерството на финансите под Росица Велкова планира и още една емисия, този път през вътрешния пазар в размер на 2 млрд. лв. до края на годината.
"Ще плащаме допълнително лихви над нормалните, които бихме ги платили, ако бяхме теглили заема в началото на годината - всяка година по 100 млн. лв. трябва да се плащат от българските граждани, естествено", каза и бившият финансов министър на ГЕРБ Кирил Ананиев.
Основната причина за поскъпването на новия дълг са свързани с увеличаването на лихвите на Европейската централна банка. В типичния си стил председателят на ГЕРБ Бойко Борисов обаче обяви, че пазарите вече смятали България за "неплатежоспособна".
"България е в тежка криза, България се лашна по пътя на популизма и затова ни набиха високите лихви, които ще ги плащаме ние", беше неговото обяснение на финансовите пазари. Борисов обвини ПП, че са оставили "капан за всяко следващо правителство".
Обяснението на Асен Василев за забавянето при теглене на външен дълг през 2022 г. беше дадено при предаването на властта в МФ през август. Тогава Василев коментира, че е екипът на министерството е получил препоръки от международните консултанти да не емитира дълг в чужбина. Преди това той отказваше да тегли заем заради избухването на войната в Украйна и нестабилността на пазарите, въпреки че други държави в ЕС са успели да сключат сделки в същия период. Според Кирил Ананиев - това е можело да свали лихвите по дълга с 2 процентни пункта.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: