Евродепутатите от ГЕРБ използваха трибуната на Европейския парламент за остра атака срещу премиера Николай Денков, чието правителство иначе партията подкрепя.
Андрей Ковачев и Андрей Новаков се оказаха също толкова нападателни, колкото Иво Христов (Социалисти и демократи) и Ангел Джамбазки (ВМРО), докато французинът Стефан Сежурне (Renew Europe) подкрепи българския премиер за реформите, които провежда.
"България има проевропейско, демократично правителство основно благодарение на държавническото поведение на ГЕРБ и нашия председател Бойко Борисов - благодарение на желанието България да излезе от капана на омразата и хаоса от последните 3 г. Много важно е всяка страна да има предвидимо, проевропейско и ефективно правителство. За съжаление с огромната роля на вашата партия се стигна до голямо забавяне на европейското финансиране за българската икономика, спиране на важните инфраструктурни проекти, което доведе до сериозни щети и пропуснати ползи за бизнеса и гражданите...Надявам се, че и в миналото ще остане и подписването на меморандуми с приближени до руски олигарси фондове и странната защита на дерогацията за вноса на суров руски нефт в Лукойл Нефтохим, чрез която България пълни военния бюджет на Кремъл. ", обяви Андрей Ковачев от ГЕРБ.
Опитът му да представи ПП-ДБ като коалиция с "проруски" интереси стигна чак до странна намеса на казуса с избор на председател на СОС насред дебата за България в ЕП.
Ако човек, който няма никаква представа за вътрешната политика на страната, слушаше изказването на Ковачев, щеше да остане с впечатление, че правителството се управлява от марионетки на Кремъл, а не от легитимни проевропейски политически сили, заради чиято ориентация ГЕРБ участва в управлението.
Впечатлението беше и че не ГЕРБ, а ПП-ДБ, са загубили властта в София за първи път от 18 години.
"Неясното поведение в предишната ви коалиция с проруските сили се надявам да не се повтори в общинския съвет на София. ГЕРБ отново ви се притече на помощ на втория тур и вие не загубихте столицата. За нас демократична и европейска България е преди всичко, дори над партийните интереси", обяви Ковачев.
Колегата му от ГЕРБ Андрей Новаков обвини кабинета за това, че (при Бойко Борисов) България е била "сред държавите - стожери на ЕС" и "инвеститорите идваха и оставаха, а днес това не е така".
Новаков разкритикува управлението за това, че разплащанията по европейските програми и Плана за възстановяване са между 2-3%, което прави България държавата с най-слаба позиция в ЕС по този показател.
- Единственият представител на ДБ в групата на Европейската народна партия Радан Кънев не получи правото да се изкаже - ззащото "ръководството на ЕНП не намери за уместно да ми даде думата в този дебат".
- Той го определя като "срамна партизанска палячовщина, включително и от колеги, от които не съм го очаквал".
В същото време няколко чуждестранни евродепутати от опозиционни на ЕНП групи атакуваха лично "приноса" на Бойко Борисов - веднъж заради газопровода "Турски поток" и "препирането на руски газ в Европа", и втори път заради "масивната корупция, прикривана заради огромната власт на главния прокурор и връзките му с Борисов".
От БСП използваха присъствието на Денков, за да искат позицията му за планираната реформа в ЕС, при която може да отпадне правото на отделните държави да налагат вето за ключови решения в съюза - което потенциално би засегнало въпроса за началото на преговорите със Северна Македония.
Сходен въпрос постави и Илхан Кючюк (ДПС), който за разлика от ГЕРБ не насочи критиките си срещу Денков, а срещу европейските държави, които все още създават пречки пред общото членство на България и Румъния в Шенген.
Иво Христов от С&Д обвини правителството, че се отказало от "дългосрочния договор за газ" от "Газпром", а други държави в ЕС продължавали да внасят гориво от Русия. Колегата му Цветелина Пенкова реши да изрази недоволство, че България "отново закъснява за еврозоната", въпреки че последното отлагане на срока стана в рамките на служебния кабинет на Румен Радев. И въпреки че позицията на БСП в България е, че не трябва да се бърза с въвеждане ва еврото в България и моментът за това не е настъпил.
Румен Радев се оказа и причината, поради която Елена Йончева укори ПП-ДБ и ГЕРБ, че с предложените промени в конституцията се цели да се уязви българският президент (погрешка тя спомена "премиер" в изявлението си), отколкото да се укрепи интегритета на съдебната власт.
Ангел Джамбазки поиска Денков да е по-твърд в отстояването на интересите на България за Шенген, субсидиите за земеделски производители и правата на превозвачите.
Речта на Николай Денков
Малко преди това премиерът направи обръщение пред Европейския парламент по повод състоянието на Европейския съюз, като използва българската история като пример за борбата на нацията за просвещение, свобода и равенство.
Той използва присъствието си в Страсбург, за да напомни, че след ден се навършват 105 г. от влизането на френските войски в града след примирието в края на Първата световна война, а на 23 ноември - 79 г. от освобождаването на града от нацистка окупация благодарение на Френската свободна армия и съюзническите сили.
"В миналото небето над Страсбург е било раздирано от зловещият вой на снаряди, изтребители и бомбардировачи, днес там летят пътнически самолети, цветни балони и шарени детски хвърчила. В миналото Страсбург е бил Ябълка на раздора, днес Страсбург е Белият гълъб на мира", каза той.
Денков изрично противопостави пътя на България на "непрекъснатите опити за доминация, част от тях успешни, на Руската империя и СССР".
Той призова ЕС да не затваря очи пред геополитическите предизвикателства и двете големи политически движения - консерватори и либерали - да се обединят във взаимно разбиране и сътрудничество за справянето с кризите.
"Трябва да се преборим с омразата като политически инструмент и с поляризацията като политическа платформа за завоюване на властта. Само така ще си върнем доверието на гражданите и ще продължим напред. Обединена и силна Европа трябва да играе по-активна роля в международните отношения, като влиятелен и силен посредник и гарант на мира. Едновременно с това ЕС трябва да укрепва връзките със стратегическите си съюзници от НАТО и да засилва отбранителните си възможности в сътрудничеството между страните вътре в съюза, включително да обмисли внимателно идеята за създаване на единна европейска армия", каза още Денков.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: