Избирателите, които на 11 юли ще са на почивка в страната (далеч от постоянното си местожителство), няма да могат да гласуват по облекчена процедура.
За да могат да подадат бюлетина в избирателна секция в курортното селище, те ще трябва да подадат заявление за гласуване по настоящ адрес.
То може да се подаде и по електронен път през сайта на ГРАО или лично в съответната община, но собственикът на хотела или почивния дом трябва да декларира, че е съгласен избирателят да живее на този адрес в деня на вота.
"От 2009 г. в страната българските избиратели могат да гласуват само по постоянен или настоящ адрес, ако имат заявен такъв. ЦИК се опита да използва възможността в Закона за гражданската регистрация да се определи ред, по който тези избиратели да могат да заявят настоящ адрес в хотели, почивни домове или други места, в които ще се намират в деня на изборите. Срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес изтича в събота, 26 юни. Искаме да заявим ясно, че избиратели, които нямат регистриран настоящ адрес, няма да могат да гласуват на различно място от постоянния си адрес", каза Росица Матева, говорител на ЦИК.
За сравнение - българските граждани, които се намират в чужбина, могат да гласуват в най-близката отворена секция само срещу подписването на декларация, че няма да упражнят правото си на глас на друго място.
От тях не се изисква задължителна предварителна регистрация или доказателство, че пребивават постоянно в съответната държава.
Извън България ще бъдат открити 784 секции - рекорд на фона на всички досегашни парламентарни избори.
На 26 юни изтича и срокът за избиратели с трайни увреждания, които могат да поискат да гласуват с подвижда избирателна кутия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: