Подписка от недоволни граждани и общински съветници от "Възраждане", които яхнаха вълната, не успяха да саботират плановете на община Варна да продължи проекта за изграждане на нов център за подкрепа на деца и възрастни с увреждания.
Но прокуратурата в града може и да успее - тя също атакува инициативата, съобщи Българският хелзински комитет (БХК).
Оказва се, че Районната прокуратура във Варна е протестирала пред съда решението на Общинския съвет от 26 септември за изграждане на центъра върху избрания общински терен.
В протеста на неназования прокурор се твърди, че оспореното решение има характер на общ административен акт и е нарушена процедурата за приемането му. Изложени са и твърдения, че предвидените социални услуги не са включени в Националната карта на социалните услуги, че са налице пречки за участие на Община Варна, че избраният терен не отговаря на изискванията за избор на местоположение на услугата, че липсва техническа документация.
На 1 ноември съдия от Административен съд - Варна обаче връща протеста с уточнения, които поставят под съмнение защо изобщо прокуратурата се занимава с този казус. Указанията към обвинението са:
- да уточни с писмена молба твърденията си какви права, свободи или законни интереси непосредствено засяга оспореното решение
- какви задължения създава пряко и в чия правна сфера
- да формулира и да обоснове важния държавен или обществен интерес от започване на производството.
Отделно от това съдът е оставил без движение и частната жалба на т.нар. инициативен комитет "Възражданe IV" - т.е. групата, която твърди, че представлява местните жители от квартала.
Оказва се, че те не са подали удостоверение за съществуването и представителството на организацията и не са представили доказателство за внесена държавна такса по делото (150 лв.).
Според плана на община Варна центърът за социални услуги ще се строи по европейски проект. Преди ден - въпреки протестите на местни жители и националисти, общината не се отказа и одобри финансиране на строежа за 142 млн. лв., които - при успешно изпълнение, ще бъдат възстановени на Варна от фондовете на ЕС. Общинският терен в кв. "Възраждане", където би бил центърът, е избран внимателно сред 26 други имота, които са били или твърде малки, или на твърде отдалечени места.
"Хората с увреждания следва да получават подкрепа и грижи в общността си, да могат да се придвижат лесно до тях, а близките им да бъдат облекчени. Изтикването им извън града, представянето им като публична заплаха, внушението, че присъствието им би създало рискове за децата в квартала, са повече от дискриминационни. Те са човеконенавистни и институциите в една демократична държава би следвало не просто да не участват в подобни действия, а да се борят срещу тях", се казва в становището на БХК по казуса.
От правозащитната организация приветстват решението на общинската администрация във Варна да не се отказва от проекта за изграждане на услуги за деца и възрастни с увреждания. "Добър знак е и решението на Общинския съвет да одобри финансирането на стойност 142 хил. лв., което впоследствие да се възстанови с европейски средства", казват от БХК.
Как Варна блокира център за хора с увреждания, а "Възраждане" яхна популистката вълна
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: