Глобалното проучване е най-широкообхватното, правено от компанията до момента. В него са анкетирани 55 000 души на територията на 57 пазара. Данните от доклада показват, че в Китай качеството на съня е най-добро, Норвегия отбелязва най-нисък резултат, САЩ са предпоследни, като България се радва на относително добри показатели и заема на 10 – то място.
ИКЕА разглежда нощните навици на участниците в анкетата, като подчертава пречките за качествен сън и предлага решения, които да помогнат на всеки да се наслади на почивката, за която мечтае.
57% от хората в България казват, че пиенето на кафе е първото нещо, което правят, когато се събудят (в сравнение с 24% средно за света). Китай се отличава като единствения пазар, където хората последователно спят средно над 7 часа на нощ.
Междувременно 64% от анкетираните в Египет оценяват качеството на съня си като добро – най-високият процент сред всички държави, участвали в проучването.
В края на класацията, с най-неспокоен сън се намира САЩ, като основните причини са нарушена рутина, време пред екарана преди лягане и стрес.
В световен мащаб хората споделят общото си желание за повече почивка. Средното време от 1 час и 20 минути на нощ за сън, което не достига на хората, се равнява на над 20 пълни дни изгубен сън годишно. Хората се стремят да спят приблизително по 8 часа, но действителността е, че успяват да достигнат само до 6 часа и 40 минути сън
Не е изненадващо, че 70% от хората считат съня за едно от най-големите удоволствия в живота. Над половината (58%) дори предпочитат да останат вкъщи и да спят, вместо да излизат и да се социализират.
„Като знаем нуждите на пазари с добре отпочинали хора, можем да открием прости и универсални пътища към по-добър сън. Независимо дали става дума за постоянен час за лягане, подредени пространства или по-добра среда за сън, тези разкрития са ключови за създаването на по-добър живот у дома. В ИКЕА диалогът за живота у дома е постоянен.Нашата цел е повече хора да имат възможност да създадат спокойни и функционални пространства, които правят ежедневието по-добро"- казва Белен Фрау, Глобален Мениджър Комуникации на IKEA Retail (Ingka Group).
Будни и напрегнати
Докладът разкрива тревожни данни за зависимостта от лекарства за сън – 1 от 5 души (19%) в световен мащаб разчита на медикаменти, за да заспи, а 1 от 20 (5%) приема такива ежедневно. Почти 1 от 10 (8%) страда от безсъние.
Над една четвърт (28%) от хората оценяват качеството на съня си като лошо, а една пета (19%) се будят повече от два пъти на нощ. Сходен брой (18%) се събуждат изморени почти всеки ден.
Повече от една трета (36%) от анкетираните посочват, че се нуждаят от повече пари, за да подобрят съня си, което подчертава връзката между финансовото състояние и почивката.
Стрес и екранно време - Враговете на съня
Стресът, тревожността и прекаленото мислене са основната причина (40%) хората да губят съня си. Макар повечето хора да заспиват средно за 24 минути, 7% съобщават, че им отнема над час.
Екраните са дълбоко вкоренени в навиците ни преди лягане, въпреки опасенията за влиянието им върху качеството на съня. Три четвърти (72%) от хората използват телефон в спалнята, като този процент достига 86% сред младите между 18 и 24 години – групата, която най-много се тревожи за недостатъчния сън.
Формула за сън на ИКЕА
На база информацията и данните, които ИКЕА получава от доклада, в партньорство с с математика д-р Том Крофорд от Оксфордския университет, компанията създава Формулата за сън на ИКЕА – инструмент, предназначен да помогне на всеки да оцени и подобри своя сън. Уравнението комбинира пет ключови променливи: комфорт, стрес, благополучие, вредни навици и график, за да осигури персонализирана стратегия за по-добра почивка.
„Стресът и благополучието са ключови фактори за това дали ще имаме пълноценен сън през нощта, а формулата помага да разберем тяхното влияние. Чрез оценяване на фактори като физическа активност, хранене, социални контакти, работа и финанси, можете да видите къде се намирате.
Новите навици могат да повишат резултата за сън с до 75 точки – с прости промени като повече движение, здравословно хранене и активен социален живот.
За бърз резултат увеличете „комфорта“ – намалете светлината и шума, използвайте уютна завивка и поддържайте подходяща температура.
Само тези малки корекции могат да подобрят резултата ви за сън с 37 точки“, казва д-р Том Крофорд от Оксфордския университет.
Дисбаланс в съня
Проучването на ИКЕА за качеството на съня, измерено чрез Sleep Score (оценка на съня) от 1 до 100 на база пет фактора, разкрива значителни нарушения сред определени групи.), Финансово несигурни хора (54), хора с увреждания (56) и жени с малки деца (59) получават много по-ниски резултати от средната стойност в световен мащаб (63).
Хората, които споделят спалня с повече от един човек, също спят по-зле в сравнение с тези, които спят сами или с партньор.
Материята има значение
Проучването показва, че материалните и екологични фактори значително влияят върху качеството на съня. Повечето хора са доволни от своето спално бельо, пижами, място за съхранение в спалнята (70%) и стайната температура (72%).
Подреденото пространство също играе важна роля – 66% от анкетираните споделят, че чистата стая подобрява техния сън.
„Прозренията са в основата на иновациите на ИКЕА и ние знаем, че животът в споделени или малки пространства е действителност за много хора, особено в градските райони. За много от тях сънят и ежедневните дейности се случват в една и съща стая, а когато имат отделна спалня, тя често служи и като място за съхранение, работно пространство или зона за игра.
Това затруднява създаването на спокойна среда, а безпорядъкът само усложнява ситуацията като нарушава усещането за спокойствие, необходимо за по-качествен сън“, казва Яспер Вутс, Мениджър на отдел „Прозрения на асортимента“ в ИКЕА Швеция. „Чрез по-доброто разбиране на тези реалности по света, можем да приложим наученото и да създадем продукти, които решават реални проблеми.“
Съвети за по-добър сън:
Докладът предлага и практически съвети за по-добър сън:
- Придържайте се към рутина: Лягайте и ставайте по едно и също време, дори през уикендите.
- Максимално използвайте естествена светлина: Излагайте се на дневна светлина през деня, за да регулирате биологичния си часовник.
- Изградете убежище за сън: Осигурете си подредено и уютно пространство с удобно спално бельо и слабо осветление.
- Отпуснете ума си: Правете дихателни упражнения или медитация за релаксация.
- Придобийте полезни навици: Създайте ритуали, като например гореща вана, която да сигнализира мозъка, че е време за сън.
- Избягвайте екраните: Вместо това слушайте аудиокниги или подкасти.
- Внимавайте с храненето: Избягвайте тежки храни, кофеин или алкохол преди сън.
- Бъдете активни през деня: Редовната физическа активност подобрява съня.
- Не насилвайте съня: Отпуснете се и се фокусирайте върху релаксацията.
- Погледнете цялостната картина: Стремете се към последователна и истинска почивка, вместо към перфектни нощи.
ИКЕА разкрива съня
Едно от най-големите проучвания за съня, провеждано досега, включва 55,221 участници от 57 пазара, като изследването е проведено между 13 август 2024 г. и 20 септември 2024 г. Докладът предоставя нови прозрения за глобалните навици на съня и отразява визията на ИКЕА да създава по-добър ежедневен живот за мнозина.
Повече информация и самото проучване може да намерите тук.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: