- Наблюдава се отстъпление от свободата - на движението на хора, стоки и услуги, което води до по-нисък икономически растеж
- Очаква се нов епизод на висока инфлация в следващите 3 до 5 години
- Риск от нова финансова криза в следващите години
- Ползата от еврото и ЕС ще става все по-голяма, заради отворения пазар в общността
Това са основните изводи, които можем да очертаем от форума на Института за пазарна икономика "Преоткриване на потенциала. България в потенциалната надпревара". Събитието се провежда съвместно с фондация "Фридрих Науман".
"Това, което се опитва американският президент Доналд Тръмп да направи, е да обърне глобализацията. Наблюдаваме подем на автократите и отстъпление от свободата и демокрацията. Това означава ограничаване на движението на работна ръка и стоки.
Отстъпление на свободата означава по-нисък растеж и по-малко потенциал на човешки капитал, ограничението на свободната търговия също означава нисък растеж, независимо дали са 145 или 30% митата". Така икономистът от ИПИ Петър Ганев описа предизвикателствата пред световната икономика.
Това от своя страна води до прогноза за нов епизод на висока инфлация в следващите 3 до 5 години.
Според икономиста всичко, което се случва, е много вероятно да доведе до нова глобална финансова криза.
"Този период на несигурност няма да свърши от 3 до 6 месеца, периодът на несигурност ще остане в продължение на години, дори при следващото завъртане в САЩ, така че рискът от нова финансова криза не е за пренебрегване", заяви Петър Ганев.
Именно в този контекст ще се усеща все по-силно ползата от членството в Европейския съюз, където има общ пазар и свободно движение на стоки и услуги.
Можеш да смачкаш всяка отделна държава, но не и третата икономика в света
"Ползата от членството в Европейския съюз сега ще започне да се вижда все по-силно. Всяка отделна страна е много малка, за да влияе на глобални сили като САЩ или Китай, но заедно тези европейски страни са силни, защото геополитическата мощ на Европейския съюз е голяма. Именно в това бурно море на големи сили ще видим ползата от еврото и от ЕС. Можеш да смачкаш всяка отделна държава, но не и третата икономика в света", коментира старши икономистът на институт "Отворено общество" Георги Ангелов.
Той обърна внимание, че Европа е единственият континент, в частност Европейският съюз е единственото място в света, където "бедните страни настигат богатите - и това ще продължи да работи като предимство за нас".
Затова и най-доброто, което България трябва да направи, е да се интегрира към западната икономика.
"Ясно е, че ако сме сами по себе си, ние ще сме в черния списък навсякъде. Но е по-лесно, когато си част от ЕС.
Петър Ганев от ИПИ подчерта, че технически референдумът, който президентът предлага, няма да се реализира и адресира едно от опасенията, което се изтъква като риск по темата за членството в еврозоната, а именно, че с влизането в клуба на богатите може да се наложи България да "спасява" някоя от държавите с висок дълг като Италия например.
"Казваме, че може да се наложи да спасяваме Германия или Франция, но пропускаме, че може да се наложи те да спасяват България", заяви Ганев и допълни, че ако страната продължи с нарастването на дълга, който според прогнозите ще достигне 45%, именно фискалната политика е големият въпрос, който държавата ще трябва да опази.
"Много по-вероятно ми се струва ние да сме тези, които да бъдем спасявани или да ни се помогне. Лично според мен въпросът, който трябва да си зададем, е каква е вероятността от голям макроикономически провал – дали ако останем в валутен борд – дали е по-вероятно да направим да вътрешнополитическа глупост, или ако влезем в еврозоната?", попита риторично Ганев.
Целият свят започва да живее това, което ние живеем винаги
"Трябва да свикнем с това, че ще бъде интересен светът, в който живеем, но географски - тук винаги е интересно", коментира Георги Ангелов, като припомни фалита на Гърция и допълни, че сега и "Румъния ще фалира". "Целият свят започва да живее това, което ние живеем винаги. Така че кой е по-подготвен от нас за криза?", коментира Ангелов, като се пошегува, че "Тръмп не може да измисли нещо, което нашите политици да не са измисляли преди 10-20 години".
Според последните данни България е постигнала исторически най-високото ниво на сближаване със средния стандарт в ЕС - 66%.
Старши икономистът в ИПИ Лъчезар Богданов изчисли, че за да настигне показателите в Германия, българската икономика трябва да расте средно с 3,8% в следващите 20 години.
Според Богданов, за да има развитие в икономиката, са необходими промени. "Големият въпрос е има ли амбиция за растеж", коментира Богданов.
По думите му в следващите 20 години се очаква населението в трудоспособна възраст да намалее със 750 000 души и България трябва да се подготви за това.
"Когато има по-малко хора в работоспособна възраст, производителността трябва да е по-голяма", каза още икономистът и подчерта, че в България са необходими повече инвестиции както в частния, така и в публичния сектор. По думите му има и средства от Брюксел, които не се инвестират.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: