Има ли риск ЕС да забрани Х (Twitter) заради дезинформация и руска пропаганда

Има ли риск социалната мрежа Х (с предишно име Twitter) да бъде забранена официално в ЕС?

Въпросът е актуален, след като през август влезе в сила новият европейски Закон за цифровите услуги, който има за цел да се бори и да ограничи дезинформацията и фалшивите новини. Във вторник Европейската комисия отправи предупреждение към "Х" и нейния собственик Елон Мъск, защото за разлика от други технологични гиганти - като Meta (Facebook и Instagram), Google и TikTok, не взима мерки за ограничаване на манипулативните съобщения, които се разпространяват.

Нов доклад на Европейската комисия установи, че Х съдържа най-много подвеждащи публикации в сравнение с всички големи платформи за социални медии. Освен това участниците в дезинформацията имат значително повече последователи от своите колеги, които не са дезинформатори.

Документът анализира съотношението на дезинформацията и достоверното съдържание в мрежите, като за първи път се разкрива мащабът на зловредната пропаганда в социалните медии в ЕС. Вторият най-голям нарушител е Facebook.

Разпространението на дезинформация, без срещу това да се взимат адекватни мерки, е в нарушение на новия цифров европейски закон. Въпреки това компании като Meta, Google, TikTok и Microsoft, се присъединиха към специалния кодекс на практиките, изготвен от ЕС, чрез който да се следи и гарантира, че социалните мрежи могат да се подготвят навреме да работят по правилата за съдържание, записани в новия закон.

Х (с предишно име Twitter) напусна кодекса, но според закона това не освобождава компанията да спазва правилата за ограничаване на дезинформацията. Системните нарушения в крайна сметка могат да доведат до забрана.

"Г-н Мъск знае, че не е освободен от отговорност, като е напуснал кодекса", заяви във вторник вечерта Вера Йоурова, еврокомисарят, който отговаря за прилагането на новите правила за борба с разпространението на фалшиви и подвеждащи новини и съобщения.

"Съществуват задължения съгласно закона. Така че моето послание към X (с предишно име Twitter) е, че трябва да се съобразявате. Ние ще наблюдаваме какво правите.", добави тя.

Докладът, на който Йоурова стъпва, за да отправи предупреждението си към Мъск, е от 200 страници и представлява отчет за работата, която големите платформи са извършили през първите шест месеца на 2023 г., за да се подготвят за спазване на новия Закон за цифровите услуги. И повдига завесата за това какви усилия са положени от Facebook и други социални мрежи, за да се преборят с руската пропаганда, речта на омразата и други видове дезинформация, които се ширят в интернет пространството.

"Руската държава се е включила във войната на идеите, за да замърси информационното ни пространство с полуистини и лъжи, за да създаде фалшив образ, че демокрацията не е по-добра от автокрацията", заяви Йоурова, цитирана от британския Guardian.

Кой какво прави срещу дезинформацията, според европейския доклад?

Собственикът на LinkedIn - Microsoft, е спрял създаването на 6,7 млн. фалшиви акаунта и е премахнал 24 000 фалшиви материала от портала.

YouTube, собственост на Google, съобщи на ЕС, че е премахнал повече от "400 канала, участващи в координирани операции за влияние, свързани със спонсорираната от руската държава Агенция за интернет изследвания".

TikТok е закрил почти 6 млн. фалшиви акаунта и е спрял разпространението на 410 непроверими реклами.

Google е заличил реклами от почти 300 сайта, свързани с "държавно финансирани пропагандни сайтове", и е отхвърлил повече от 140 000 политически рекламодатели заради "неуспешни процеси за проверка на самоличността".

В доклада се казва, че Meta, която притежава Facebook и Instagram, е разширила системата си за проверка на фактите до 26 партньори, които покриват 22 езика в ЕС, като вече включва и чешки и словашки език.

Документът, изготвен от ЕС, казва още, че 37% от потребителите са отменили споделянето на съобщения в мрежите, когато са били уведомени, че съдържанието, което искат да разпространят, отговаря на критериите за фалшиви новини. Според експертите в Брюксел това е знак, че потребителите оценяват обозначаването на дезинформацията като такава.

ЕС е особено загрижен за продължаващата руска пропаганда в социалните медии преди ключовите избори, които ще се проведат в Словакия в неделя и в Полша на 15 октомври.

TikTok, която наскоро беше глобена с 345 млн. евро за нарушаване на правилата за защита на данните, отнасящи се до деца, също работи за постигане на съответствие с евпорейското законодателство. В доклада се казва, че социалната мрежа е проверила 832 видеоклипа, свързани с войната в Украйна, от които 211 са били премахнати.

Microsoft е популяризирал оценена като достоверна информация или е понижил рейтинга на съмнителна информация във връзка с 800 000 заявки за търсене относно войната в Украйна.

Докладът, според Йоурова, е доказателство, че Русия участва във "война на идеите" и че дезинформацията на Кремъл все още е много разпространена в големите платформи. По думите ѝ едно от основните ѝ послания към големите социални мрежи е да бъдат нащрек, когато в Европа има избори, като голямо предизвикателство пред борбата с пропагандата и дезинформацията ще е вотът за Европейски парламент през пролетта на 2024 г. Еврокомисарят каза, че пропагандата на Кремъл е "оръжие за масова манипулация на стойност няколко милиона евро, насочено както вътрешно към руснаците, така и към европейците и останалия свят.

"И ние трябва да се справим с това. Много големите платформи трябва да се справят с този риск", добави Йоурова.

Освен войната в Украйна, сред често срещаните теми на дезинформацията са мигрантите, LBGTQ+ общностите и климатичната криза.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025