Отличната ваксинационна кампания не е гаранция за успех на изборите в Израел Снимка: © Getty Images

Израел ще проведе четвъртите парламентарни избори в рамките на две години този вторник, а премиерът Бенямин Нетаняху се надява, че отличната ваксинационна кампания ще му позволи да състави стабилно мнозинство и да сложи край на ерата на безпрецедентна политическа парализа.

Управляващият от 2009 г. политик е противоречива фигура в Израел. От девет месеца насам гражданите на страната провеждат протести срещу министър-председателя, като този уикенд беше най-големият от тях и общо 39-и. Хиляди хора се събраха пред резиденцията му в Йерусалим и носеха плакати с надпис „Революция“ и „Биби, отивай си у дома“.

71-годишният Нетаняху е обвинен в корупция. Делото срещу него за подкупи, измама и злоупотреба с власт вече започна и се очаква да бъде подновено през април.

Освен това, икономиката на Израел понесе огромен удар по време на пандемията, а общественият гняв се насочи към реакцията на Нетаняху спрямо кризата. Настроението се успокои през декември 2020, когато страната започна ваксинационната кампания. Близо 60% от 9-милионното население на Израел е получило поне една доза от препарата на Pfizer/BioNTech, а над половината пълнолетни граждани са напълно имунизирани, заради което страната се връща към нормалния начин на живот.

Нетаняху използва мотото „Нация на ваксинация“ и твърди, че той е единственият човек в страната, способен да организира най-добрата имунизационна програма в света. Освен всичко друго – иска да спечели доверието на гражданите с дипломатическите си пробиви в държавите от Залива, Мароко и Судан – всички от които станаха възможни с посредничеството на САЩ.

Какво сочат екзитполовете?

Според проучванията на изборите няма ясен победител. Дясната партия на премиера „Ликуд“ най-вероятно ще спечели най-голям брой мандати в 120-членния парламент, но няма да успее да си осигури мнозинство. Ще бъде трудно да оформи и коалиция, както се случи и на предишните парламентарни избори.

Проучванията показват, че малко над половината граждани на Израел не подкрепят правителство, водено от Нетаняху. Опозицията обаче е фрагментирана и пред нея няма ясен път към властта. Нито един кандидат не се е обявил за водач на лагера „анти-Нетаняху“, пише Reuters.

В сряда вечерта вече ще има първоначални данни за изхода от гласуването, но окончателните резултати най-вероятно ще станат ясни в петък. В повечето случаи те са различни от прогнозираните в екзитполовете.

Кои са политическите опоненти на премиера?

По време на последните три парламентарни вота съперниците на Нетаняху бяха от лявата страна на политическия спектър. Сега той се изправя пред ново предизвикателство, защото срещу него застават и лидери на десни формации.

75-годишният Яир Лапид, който е бивш финансов министър и телевизионен водещ, ще опита да вземе властта от Нетаняху. Той води ляво-центристката партия „Yesh Atid“ (в превод: „Бъдеще има“). В момента политическата сила е в опозиция, а проучванията сочат, че ще е втора на изборите след „Ликуд“.

Друг от основните опоненти на настоящия премиер е Гидеон Саар. 54-годишният политик беше министър на образованието и министър на вътрешните работи при Нетаняху. Той бе част от „Ликуд“ от 2003 до 2014, но се отдели и създаде партия „Нова надежда“. Подобно на „Ликуд“, тя се обявява против Палестинската държава, но в предизборната кампания Саар наблегна най-вече на нуждата от „прозрачно правителство“ и „нов старт за икономиката“.

Още един бивш съюзник на Нетаняху, който се изправя срещу него, е Нафтали Бенет. Между 2013 и 2015 той ръководеше три различни ведомства. 48-годишният милионер, който е бивш министър на отбраната, е начело на партия „Ново дясно“.

Бени Ганц загуби доверие в избирателите си, когато влезе в коалиция с Бенямин Нетаняху, и партията му бе разединена. Той защити позицията си за сформиране на правителство на обединението, но много от привържениците му останаха недоволни, когато бе провъзгласен за „втори премиер“.

Миналата година Върховният съд реши, че Нетаняху може да запази премиерския пост за 18 месеца, а после бившият началник на отбраната да управлява за същия период от време. Изглежда, това не се оказа добър ход за Ганц, чиято партия „Бяло и синьо“ може и да не спечели нито едно място в парламента.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пътници преместиха паднала върху релсите скала

По това време се е движел влак в посока от Кюстендил към София

14:23 - 08.12.2024
Важно днес

МВнР препоръчва на българите в Сирия да не напускат домовете си

В неделя стана ясно, че сирийският президент Башар Асад е избягал в чужда държава

13:48 - 08.12.2024
Важно днес

Арести в Букурещ: Приближен на Джорджеску попадна в центъра на скандал

Румънските власти задържаха в събота група от 20 души, свързани с Хорациу Потра

13:39 - 08.12.2024
галерия

От Мъск и Салма Хайек до Зеленски и Радев - Франция показа на света Нотр Дам

Тържеството събра елита на света

13:33 - 08.12.2024
Пътуване

Великобритания въвежда нови правила за влизане, българите ще се нуждаят от специално разрешително

Досега българските граждани можеха да влизат свободно в страната с право на престой до 6 месеца

12:04 - 08.12.2024
Коледен булевард

Коледни джинджифилови бисквитки за топли следобеди 

Лесна рецепта за джинджифилови сладки

10:43 - 08.12.2024