Седмица преди финалния тур на президентските избори Варшава се превърна в сцена на символна битка - кой от двамата претенденти за власт ще събере повече симпатизанти на митинг.
Центристкият кандидат-президент и кмет на полската столица Рафал Тшасковски привлече близо 140 000 души на "Марш на патриотите" в центъра на града.
Току-що избраният държавен глава на Румъния Никушор Дан лично дойде в Полша, за да призове избирателите да подкрепят Тшасковски.
„Румъния отхвърли изолационизма и руското влияние – каза Дан – и избра сериозността, почтеността и върховенството на закона – ценности, които споделя и Тшасковски.“
По същото време консервативният кандидат Карол Навроцки ("Право и справедливост") събра "Шествие за Полша", на което са участвали около 50 000 души, според неофициални данни на "Gazeta Wyborcza".
Ако само броят на присъствалите на двете шествия има значение - Тшасковски щеше да е сигурен победител. Но социологията показва, че изборите ще са изключително оспорвани.
С изравнена подкрепа от по 47% според последното проучване на агенция Ipsos двамата кандидати имат само една седмица, за да мобилизират решаващите гласове за победата на балотажа за президент на Полша на 1 юни.
Надпреварата противопоставя два коренно различни политически проекта.
Изходът от вота ще зависи от настроението на близо 40% от избирателите на първия тур, които бяха решили да подкрепят алтернативни кандидати. Именно за техните гласове се води решителна и напрегната битка.
Консерваторът Навроцки потърси подкрепа от Славомир Менцен – лидер на крайнодясната коалиция „Конфедерация“, който остана трети на първия тур с 14,5%. 38-годишният икономист, криптомилионер и TikTok-звезда е най-популярният политик сред младите поляци, с над 1,6 млн. последователи в социалните мрежи.
За да привлече неговите гласове, Навроцки подписа споразумение с Менцен в YouTube-канала му, с което се ангажира като президент да не ратифицира членството на Украйна в НАТО.
Премиерът Доналд Туск определи този ход като „акт на национално предателство“.
Това е и пълно разминаване с досегашната политика на президента на Полша Анджей Дуда, който също е кадър на "Право и справедливост" като Карол Навроцки.
Менцен е евроскептик и критикува Зеленски и Украйна заради войната, която Русия води срещу съседната държава - сега той се превърна в ключов брокер, който потенциално може да наклони везните на президентския вот.
Според проучванията, над 36% от избирателите между 18 и 29 години в първия тур на президентските избори са гласували за него. Не е сигурно дали същите младежи ще отидат да гласуват за представител на двете "стари" партии Тшасковски и Навроцки
Карол Тшасковски също търси гласове от фаворита на младите поляци Менцен - и поне засега получава вниманието му.
Двамата се снимаха как пият бира в бара на Менцен в родния му град в компанията на външния министър на Полша Радослав Шикорски.
Za Polskę która łączy, nie dzieli. #WygraCałaPolska @trzaskowski_ @SlawomirMentzen pic.twitter.com/GOKurHrWq8
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) May 24, 2025
Либералният кандидат-президент е заявил, че е готов да подкрепи някои от исканията на Менцен по отношение на данъчното облагане, но твърдо отхвърля антиукраинските му позиции.
Участието на премиера Доналд Туск в кампанията на страната на Тшасковски предизвиква разнопосочни реакции. Според проучване на полската агенция SW Research, 31% от анкетираните смятат, че присъствието на Туск вреди на шансовете на Тшасковски, докато едва 21% го намират за полезно.
Критиките към министър-председателя се дължат основно на разочарованието от това, че въпреки обещанията за смели реформи – включително законодателни промени в полза на правото на аборт и промени в съдебната система – повечето от тях остават блокирани заради несъгласие на действащия президент Анджей Дуда от PiS.
Карол Навроцки също е подложен на обществен натиск заради скандал с апартамент, придобит през 2012 г. от възрастен мъж, за когото твърди, че се е грижил. Разследване на „Онет“ поставя под съмнение почтеността на сделката.
Въпреки скандала, Навроцки запазва стабилна подкрепа сред традиционния електорат на „Право и справедливост“.
Той разчита на твърдото ядро от по-възрастни избиратели, които остават верни на партийната линия и на фигурата на Ярослав Качински – 75-годишния лидер, който лично стои зад кандидатурата му.
Избирателната активност в първия тур достигна рекордните 67.3%, като силно участие имаше сред хората под 30 години. Но много от тях гласуваха за кандидати извън двуполюсния модел – леви и десни популисти, които отпаднаха. Сега остава неясно дали младите избиратели ще се върнат пред урните.
Апартаментгейт застигна и кандидата за президент на PiS в Полша
Букурещ след победата на Никушор Дан: "Русия, запомни, Румъния не е твоя"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: