Видео на акушерка и здравен асистент от общинската болница в Сливен предизвика остра обществена реакция. На кадрите, заснети в Неонатологичното отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински -Сливен", се вижда как по време на дежурство двете жени танцуват под звуците на поп-фолк песни с новородени бебета в ръце.
Клипът, направен в края на декември м.г., беше публикуван в социалните мрежи на 3 януари от една от двете служителки - без разрешението на другата.
От болницата в Сливен категорично осъдиха поведението им. Едната от тях вече не е част от отделението по „Неонатология” от края на миналата година, когато е напуснала по свое желание, предава NOVA. Колежката ѝ, която е автор на клипа, предстои да бъде освободена от работа в началото са следващата седмица.
Къде е проблемът?
Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова използва нашумелия случай, за да изтъкне отново серия от проблеми, свързани с медицинската грижа у нас.
По думите ѝ "в България масово не се разбира, че медицинският персонал не притежава пациента, нито той е собственост на болницата".
"По време на обучението на медицинските специалисти никой не обяснява колко порочна е тази практика. Нещо повече, поощрява се грубото, неуважително и пренебрежително поведение към пациента. Това е честа причина за спорове, агресия и грубост от двете страни. Няма как да очакваме от акушерките да осъзнаят, че не могат да развяват бебета без съгласието на родителите им при тези условия", написа Шаркова в социалните мрежи.
Според нея масово сред медицинския персонал липсват познания, свързани със защитата на здравната информация.
Шаркова коментира, че в страната "е масова практика да се изнасят лични данни за пациенти от пиари и от медицински специалисти, работещи в болници, които напълно фриволно коментират състоянието пациентите си".
"Ето защо и при тези акушерки няма никакво осъзнаване, че правят нещо дълбоко погрешно", смята тя.
Адвокатът вижда и още един съществен проблем - в България масово липсва обучение в областта на медицинското право или ако има такова - то е повърхностно.
"Когато започнах да водя обучения в тази област, включително като преподавател по здравно законодателство на студенти, се втрещих от невероятните заблуди, разпространени сред медицинския персонал: като се почне от това, че пациентът нямал право да получи медицинската си документация, освен ако прокурор не разпореди това, мине се през разпространеното "знание", че пациент, който не съобщи, че е ХИВ позитивен, може да се изпише "дисциплинарно" и се стигне до дълбоко вкорененото вярване, че раждащата жена е невменяема, ерго тя не може да участва в никакви решения, свързани с раждането", подчертава Шаркова.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: