Легендата гласи, че кучето е най-добрият приятел на човека, но който се е събуждал от мъркането на коте върху корема си, знае, че тази легенда подлежи на преразглеждане.

Котките побеждават в състезанието за съвършен домашен любимец в редица категории: ненатрапчивост, гальовност, чистота, минимум ангажимент. Котките не искат да ги извеждате в 7 сутринта, когато навън вали ледена суграшица, а шансът съседите да ви намразят заради мощен (или писклив) лай между 2 и 4 следобед е нулев.

И все пак, „минимумът“ ангажименти за онези, които са решили да имат коте у дома, включва една базова подготовка на дома, в който ще пристигне новият член на семейството.

Ако планирате той да е от мъркащите, прочетете някои от съветите на специалистите, с чието следване може да сте спокойни, че сте достойни за котешки стопани:

Първо безопасността

Safety first. Точно както всяка къща, в която скоро ще дойде бебе, бива обезопасена посредством заключване на шкафове с лекарства, изолиране на остри ъгли и поставяне на специални контакти, така и всеки дом, в който ще дойде коте, трябва да бъде пригоден за него.

Обърнете внимание на растенията у дома: някои красиви на вид цветя, като например лилиите, са токсични за котките. А малките котета (както, впрочем, и малките кученца) определено имат склонността да налитат на неща, които не са предвидени за ядене. Консултирайте се с ветеринарния лекар, когото сте избрали за своето коте, и си съставете списък с всички потенциално опасни растения.

Ако имате двор, балкон или тераса, задължително ги обезопасете внимателно, за да елиминирате риска котето да се изгуби. Котките не срещат затруднения при катеренето по огради и врати, затова ако живеете в къща с двор, се погрижете да бъде обезопасено при излизане на улицата.

Почиствайте дома си с щадящи препарати, които не представляват опасност за котенцето, дори да ги оближе от лапите си. Знаете, че котките са големи чистници, но те няма как да разберат дали по пода има остатъци от почистващ препарат и могат неволно да го оближат. Същото се отнася и за всички останали токсични почистващи препарати, така че заложете на био и органични продукти.

Разбира се, една от основните ви задачи, която трябва да изпълните още преди котето да е дошло у дома, е да му изберете добър ветеринарен лекар. При избора имайте предвид местоположението на клиниката (добре е да е близо до вас), обърнете внимание дали помещенията са чисти и добре оборудвани и попитайте дали клиниката предлага спешна помощ и денонощни услуги.

Домашен уют и спокойствие

Малките котенца се нуждаят от много сън и спокойствие. Осигурете им тихо място, на което могат да спят, да се уединят и да имат лесен достъп до купичките с храна и вода, както и до котешката тоалетна. През първите дни на котето в новия му дом, то може да е по-плашливо и да не гори от нетърпение да се запознае с всички от семейството: особено с деца, които изразяват обичта си с мачкане или с други домашни любимци, които ще го душат и ще го канят на игра.

Запознайте котето с останалата част от семейство, спазвайки някои правила, които да гарантират, че то няма да се стресира: оставете животното да се приближи до хората, наблюдавайте езика на тялото му. Ако плътно прибере ушите си назад и се разсъска, отложете запознанството за по-късно. Говорете тихо около него: няма малко същество, което да обича силните шумове и резките движения. Погрижете се атмосферата у дома да е максимално хармонична и предоставяйте на котето необходимата му почивка.

Играта: подготовка за света

Всички бебета и малки деца опознават света през играта и котетата не правят изключение. През играта те общуват с другите животни (и хора), ловуват и дебнат. Все пак котките са хищници и инстинктът им за лов не бива да се поценява.

Изберете играчки от реномиран доставчик: наблегнете на такива, които поощряват котенцето да дебне, да се нахвърля и да удря. Желателно е да се сдобиете с играчка за драскане: това ще удовлетвори потребността на котето да драска и ще предпази мебелите ви. Не е лоша идея да купите и т.нар. котешко дърво: то насърчава както упражненията, така и умствената стимулация на животното, а е и добър начин да опазите пердетата си, особено ако ви се е паднало коте-катерач. Вертикалните структури, по които котето може да се катери, са удачни, дори да не са специални котешки мебели. Една високо разположено рафтче за книги, например, ще свърши отлична работа и ще удовлетвори нуждата на котето да гледа света отвисоко: с безкрайно любопитство, но от безопасно разстояние.

Храната – онова, без което не може(м)

Едва ли е изненада, че изборът на подходяща храна за котенцето е от съществено значение за здравето и развитието му. Докато растат, котките имат нужда от прецизен баланс от хранителни вещества на всеки етап, включително витамини, минерали и протеини.

През първите дни в новия си дом, е удачно да давате на котето от същата храна, която са му давали предишните стопани. След около седмица може да започнете да въвеждате новата храна, която сте избрали: направете го постепенно, в продължение на минимум една седмица.

Храните на Royal Canin имат правилния баланс на протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали, като осигуряват и незаменимите аминокиселини, като например таурин, които не могат да бъдат синтезирани от организма, а е необходимо да бъдат приемани чрез храната.

Освен фино балансирани хранителни качества, котешките храни на Royal имат чудесни вкусови качества, което не е без значение, тъй като котенцата са много сензитивни към миризми и консистенция, но имат по-слабо развит вкус, което може да ги направи капризни към храната.

Формулите, които ползва френският бранд, са лесносмилаеми, с което се избягват стомашните разстройства, иначе доста популярни сред малките котета, които все още имат незряла храносмилателна и имунна система.

Когато започнете да захранвате котето, следете теглото му, за да сте сигурни, че не отслабва и не пълнее прекалено много и спазвайте препоръчителни количества храна, указани на опаковката.

Най-естественият начин на хранене за котките, е самостоятелният: когато котките имат свободен достъп до храна, обикновено приемат по няколко малки порции на ден: около 16 за едно денонощие. Този режим е подходящ за котета, които могат да приемат суха храна, не са с наднормено тегло и няма вероятност да преядат.

Ако искате вие да определите режима на хранене, може да предлагате на котенцето да хапва в определни часове на деня. Този вариант не е идеален предвид котешкото желание за похапване, затова е добре да разделите дневната дажба на по-малки количества, които да предлагате няколко пъти дневно.

Разбира се, ако имате въпроси или неясноти относно храненето на малкия си мъркащ приятел, винаги може да потърсите ветеринарния му лекар или да прочетете повече за добрите практики в сайта на Royal Canin.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024