Роуд шоуто на подкаста "Европеец" на "Булевард България" в София събра на едно място евродепутати, народни представители и инфлуенсъри.
Те участваха в дискусия за българския интерес в Европейския съюз и обсъдиха къде е мястото на България при вземането на решения на европейско ниво, както и дали политиката може да е интересна на младите.
Водещите на подкаста Михаил Петров и Борислав Орлинов разговаряха с:
- Андрей Ковачев - евродепутат
- Деница Симеонова - кандидат за евродепутат
- Александър Симов - народен представител
- Андреа Банда Банда - ТВ водещ и ютюбър;
- Атанас Радев - политолог и председател на НМФ
Събитието се проведе от 18:00 ч. в BLVD 138 в София (бул. Васил Левски 138).
Епизодът може да се проследи в YouTube канала на "Булевард България":
Александър Симов:
ЕС е изгубил способността си да вдъхновява. Как един млад човек, който влиза в политическия процес, може да си обясни каква е европейската мечта? Предлагам като тема за размисъл следното: защо искрата на Европа не блести така?
Наистина ние (политиците - бел. ред) се сещаме за младите хора само при наближаване на избори. И аз твърдя, че това се дължи на скъсаната връзка - с какво те вдъхновява една политическа формация? Аз идвам от едни времена, през които можехме да дебатираме без да преминаваме токсичната граница.
Атанас Радев:
Къде младите хора се научават да гласуват? В контекста на двете кампании, които вървят в момента, разговорът не е фокусиран. Трябва да си дадем сметка, че европейската политика не е нещо различно от нас. Хубаво е в рамките на предизборните кампании да разберем и как ние участваме в тези процеси.
Нека да си говорим откровено. Къде в предизборните кампании са включени младите хора? Къде е политиката за младежта? Ние искаме младите хора да участват, да бъдат активни.. Бих препоръчал да се отдели повече време на гражданските и младежки организации, защото ако отворим сайта на Народното събрание в момента, мисля, че само около 8 души са под 35 годишна възраст.
Деница Симеонова:
Аз мисля, че европейските депутати трябва да имат регионални офиси, да имат редовни срещи с младежки НПО-та, а дори и в училище, където също трябва да разбираме какво е ЕС.
Ние трябва да осигурим прозрачност за това в какво се състои работата на евродепутатите в Брюксел. Те взимат решения за законодателство, което пряко ни влияе.
Избор на всеки евродепутат е да реши как да изгради екипите си. Самата аз съм решила да се обградя с млади хора, така че може да се свържете с мен - по който канал прецените. Смятам, че на такъв тип дебати трябва да казваме на младите хора и за възможностите, от които могат да се възползват.
Защо няма млади политици? Ами кой е толкова луд в България, за да само го плюят и обиждат? Защото точно такава е средата и трябва да мислим как да я променим.
Андреа Банда Банда:
Когато си говорим как да ангажираме младите и да ги подтикнем да гласуват, според мен основната стъпка е да не се сещаме за тях само когато наближат изборите.
Благодарение на ЕС аз имах възможност да завърша висшето си образование във Великобритания.
Моят любим жанр е инфотеймънт - това е, когато смесваш забавното с информативното. Голяма част от моите последователи не гледат телевизия. Трябва по някакъв по-различен начин да се обяснят сериозните теми.
Андрей Ковачев:
Много е ясно защо политиците са се концетрирали върху пенсиите на хората и социалните придобивки - защото социологическите агенции им казват, че тези възрастови групи гласуват най-много. Ето това трябва да променим.
Не трябва да се казва, че Брюксел ни диктува нещо, защото европарламентът е наш парламент, както и този в България. Разбира се, базисно трябва да знаем как функционира ЕС. Решенията, които взима ЕС, е съгласувано с всяка една столица. Категорично не съм съгласен да се говори, че Брюксел ни диктува нещо, срещу което ние сме много против.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.