БНТ включи Драго Чая от Москва, за да каже, че циркът може да спре агресията по света

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


„Изкуството обединява“ – това е мотото на цирков фестивал, за който обществената телевизия БНТ отдели 5 минути от ефирното си време в самия край на сутрешния блок.

Във включване по телефона водещият на БНТ Драгомир Драганов обобщи, че циркът, може да се окаже „онази сила, която да предизвика света да спре агресията си“. Предвид страстта на Драганов към изкуството на манежа, думите му биха прозвучали дори симпатично, стига да не бяха изречени от Москва.

Именно столицата на Русия е мястото, където от 18 до 21 юли се провежда фестивал на цирковите изкуства, наречен "Идол". За него Драганов разказа с патос в сутрешния блок на БНТ.

Научихме още "ценната" информация, че трите златни отличия в различни категории са присъдени на артисти от Русия, Китай и Северна Корея.

Мотото на състезанието - „Изкуството обединява“ - може би също нямаше да звучи цинично, ако не идваше именно от фестивал в Русия – страната, която нахлу на територията на съседна независима държава и която продължава да води агресивна война в Украйна повече от две години.

От кореспонденцията на Драганов от мястото на събитието стана ясно, че във въпросния фестивал са участвали 200 души от 17 националности, включително и 25-годишният българин Красимир Васов (той се вижда на стопкадъра от сутрешния блок на БНТ - б.р.). Той е акробат, който балансира на ръце, но не е успял да спечели награда от форума.

„Голямата награда остана в Русия и това не е изненада, защото руската и китайската циркови школи са най-добрите в момента,“ обясни Драганов и отново повтори, че циркът ще „продължи да обединява нациите и хората с различни интереси“.

Включването завърши със сърдечни благодарности от страна на водещия за кадрите, които Драганов е изпратил от Москва. Не се чу нищо критично за руската пропаганда и призиви за мир, когато самата Русия е агресор.

"Булевард България" потърси от БНТ отговори дали Драганов е командирован от обществената телевизия в руската столица, тя ли е поела разноските и някого не го ли смущава този начин на отразяване на въпросния цирков фестивал, който се провежда в Русия, срещу която западния свят налага санкции заради войната, която води в Украйна.

От обществената телевизия отговориха, че Драганов е в отпуск, не е в командировка, а присъствието му на цирковия фестивал си е негов личен ангажимент. На останалите въпроси очакваме допълнителни отговори.

Самият Драгомир Драганов е популярен със страстта си към цирковото изкуство.

Освен че имаше тематично предаване по БНТ, той е и създател на виртуален музей българското цирково изкуство. Там представя внушителна колекция от плакати, флаери и други рекламни материали, който е събирал от циркови гостувания през годините.

Интересът на Драганов към цирковия фестивал в Москва не е изненадващ, още повече че в него има и българско участие. Остават обаче въпросите защо обществената телевизия отделя от ефирното си време и безкритично отразява кремълски призиви за „обединение и мир“, предвид факта, че Русия е агресор.

Важно днес

Рекордна избирателна активност бележи деня на изборите в Унгария

Към 13 ч. над 54% от унгарците са упражнили право си на глас

14:42 - 12.04.2026
Технологии

Сам Алтман от OpenAI отговори на разследването в New Yorker след атака с коктейл "Молотов" в дома му

Сам Алтман смята, че има връзка между публикацията и нападението с коктейл "Молотов"

12:37 - 12.04.2026
Живот

Да спечелиш Пикасо за 100 евро от лотарията, която помага на медицинските изследвания

Картината "Глава на жена" ще бъде разиграна на лотария срещу 100 евро за билет

11:35 - 12.04.2026
Важно днес

Двама души получиха нов шанс за живот след донорска ситуация в Пловдив

Близките на 68-годишна жена в мозъчна смърт са дали съгласие за даряването на органите

11:21 - 12.04.2026
Кино и сериали

Сериалът Beef се завръща с токсична любов в клуба на богатите

Новият сезон на сериала идва със семеен гняв, изнудване и манипулации

10:48 - 12.04.2026
Спорт

Тайсън Фюри се завърна с победа и предизвика Антъни Джошуа

Очертава се да гледаме нов мач между Фюри и Джошуа

10:38 - 12.04.2026
Живот

Великден там, където разбираш, че не бива да отлагаш нищо за утре - празникът на двама лекари от реанимацията

Празникът на двама лекари или как изглежда Великден в реанимацията на ИСУЛ

10:06 - 12.04.2026