Кога последно ви се случи, докато вървите забързано в центъра на Столицата, да забавите ход, да вдигнете очи от танца на плочките в краката ви и да се огледате? Да се загледате по някое древно парче история, напомнящо, че преди нас тук са ходили траки и римляни, прабългари и византийци, а по-късно и османци? Ако не гледаме на града си с жаждата на турист, често забравяме, че пътят към метрото минава покрай останките от любимия град на император Константин I. Древна Сердика е била опасана от три крепостни стени, изградени през различни периоди за защита на жителите ѝ, особено на по-знатните сред тях. Част от останките от античния град могат да бъдат видени в едноименния комплекс, който се гордее с това, че е най-големият музей на открито на Балканите.

Немалко разкопки обаче чакат своя ''звезден миг“, приютени в основите на стари и по-нови сгради в центъра на София. Някои от тях бързо изчезват зад плътните огради на поредния инвеститор, а върху тях за няколко месеца изниква нов блок или бизнес сграда.

Едни разкопки обаче, няма да бъдат затрупани от бетон. Става дума са малко познатите римски останки в сутерена на сградата на Централните софийски хали. Години наред солидна част от Югозападната стена на стара Сердика беше буквално заключена в мазето на Халите. Без план и финансова възможност за представянето ѝ пред широката общественост, тя си остава скрита за очите на хората.

Проверка на сайта на новия инвеститор на сградата на Халите – Kaufland България, показва, че в плановете за възстановяване на сградата, проектирана от арх. Наум Торбов, обхващат и римските останки в сутерена. Според проекта те ще се превърнат в част от обособена зона за културни събития.

Проектът предвижда, с помощта на експерти от Регионалния исторически музей – София, археологическите разкопки да станат "сърцето на нова модерна архитектурно-историческа среда".

На специалистите от РИМ е възложена задачата да изготвят идейната концепция за „съвременно музейно пространство", което да използва "нови технологии и интернет при представянето на културното наследство, с оглед привличането на все повече младежка публика“ (от интервю на д-р Даниел Иванов, главен експерт в Регионален исторически музей – София).

Повече за плановете за обживяване на среда - това е понятието за вкарването на подобен тип исторически забележителности във всекидневния живот, има на създадения от инвеститора сайт sofia-hali.bg .

„Посетителите ще могат да се запознаят с богатото минало на Стара София и нейните централни улици, както и с историческия път на Централните градски хали и пазарите, които са се намирали в района на сградата.", пише там.

В непосредствена близост до разкопките ще бъде изградена функционална зона за събития и изложби. На същото ниво ще отвори врати и най-голямата детска книжарница в България. За проекта Kaufland работи с Greenwich Book Center, като под деца се има предвид не само най-малките, но вече попорасналите младежи. Самата книжарницата, позната ни от локацията си на бул. "Витоша" и ул. "Солунска" има доста добра селекция от тийнлитература и не веднъж е събирала опашки пред вратите си на премиерата на някоя книга.

Детската книжарница в Халите ще е обърната изцяло към археологическите находки. Нейните собственици имат идеята децата да се запознават с интересни исторически факти по време на регулярни срещи и открити уроци с експертите на Регионалния исторически музей.

Предстоящата реконструкция на Халите има за решаване не една или две отговорни задачи, а очакванията към инвеститора за възстановява на емблематичното софийско тържище са наистина високи.

Амбициозният проект сам по себе си е уникален и за най-големия ритейлър у нас и очите на много хора, включително професионалист в различни сфера на живота, вече дадоха заявка, че ще следят всяка крачка.

По думите на главния изпълнителен директор на Kaufland - България Иван Черенев, компанията си е поставила за цел да върне блясъка на архитектурния шедьовър на арх. Торбов – заедно с него и живота вътре в сградата. За да се случи това, Kaufland работи в тясна колаборация с експерти от различни области. Тяхната основна задача е не само да преплетат и съхранят различните исторически пластове, събрани в сградата на Халите, но и да пресъздадат оригиналната ѝ концепция и предназначение – за пазар на хранителни продукти – плодове и зеленчуци, хляб, мляко, месо.

Това е реален шанс една красива, но занемарена сграда, продадена от общината преди години на частен инвеститор, без интерес към нейната история, най-после да получи шанс за втори живот.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024