Кипър обеща да спре продажбата на "златни паспорти" - освен за милиардера Ерик Шмит от Google  Снимка: © Getty Images

Паспортът отдавна не са това, което бяха: поне откакто България, Кипър и Малта ги решиха да превърнат гражданството си в "златен бонус" за инвеститори от държави извън ЕС за ужас на Брюксел.

Covid-кризата обаче заплашва да превърне програмата "паспорт срещу пари" в още по-търсена услуга, при това на най-високото възможно ниво.

Американският милиардер Ерик Шмит, един от най-богатите хора в САЩ и бивш главен изпълнителен директор на Google, е кандидатствал за гражданство на Кипър. Новината беше разкрита от технологичната медия Recode, която цитира официално съобщение в кипърския вестник Alithia от края на октомври.

В кратката публикация се посочва, че Ерик Емерсън Шмит, жител на Атертън, Калифорния, е подал молба за натурализация като гражданин на Кипър до министъра на вътрешните работи на островната държава член на ЕС.

Не е ясно каква е причината за внезапния интерес на Шмит към кипърското гражданство, но има една очевидна причина - паспортът ще му даде възможност да пътува безпроблемно във всички останали страни от съюза, при това ще може да се ползва от по-изгоден данъчен режим.

Цялото семейство на Ерик Шмит е кандидатствало за чуждо гражданство - ход, който показва как хората с финансови възможности могат да се възползват от вратички в законите, за да разширяват личните си свободи и да пестят от данъци. През 2011 г. създателят на PayPal и Palantir Питър Тийл успя да се сдобие с гражданство на Нова Зеландия, така че Шмит не е първият известен технологичен милиардер с интерес към "златните паспорти".

Една от причините за все по-високото търсене на подобни схеми е свързана с ограничителния режим за пътуванията на американски граждани от началото на Covid-пандемията. Recode цитира експерти, според които притесненията за политическата нестабилност в Съединените щати е друг мотив за търсене на второ гражданство сред най-заможните хора в страната.

Кипърската програма "паспорт срещу инвестиции" обаче се ползва най-често от бизнесмени от бившия Съветски съюз или от страни от Близкия Изток, които не успяват да се снабдят с редовна виза за държавите от ЕС.

Продажбата на гражданство създава толкова сериозни проблеми за сигурността, че само преди няколко седмици ЕК принуди Кипър да сложи край на тази практика със скандал.

Огромната част от получателите на кипърско гражданство са богати граждани на Русия, следвани от китайци. Програмата не е рекламирана в САЩ, защото в нормални условия американските паспорти са напълно достатъчни за свободното движение в рамките на ЕС.

Al Jazeera публикува свое журналистическо разследване, което показа, че лица с криминални регистрации успяват да заобиколят всички контролни механизми на кипърските власти при кандидатстването за паспорт.

Председателят на парламента на Кипър Деметрис Силурис беше принуден да подаде оставка, след като се въвлече в схема за осигуряване на паспорт за фиктивен китайски бизнесмен, лежал в затвора за пране на пари и корупция.

Силурис обещава "пълна подкрепа на всяко ниво - политическо, икономическо, обществено, всякакво" пред посредниците, които влизат в контакт от името на предполагаемия китайски инвеститор. Сценарият, по който Силурис падна от власт, не е фантастика. Преди година стана ясно, че малайзийският финансист Джо Лоу, издирван за огромна измама с държавни средства, е придобил кипърски паспорт срещу 5 млн. евро. Лоу е в неизвестност, САЩ издадоха заповед за ареста му заради пране на пари в огромни размери.

Разследването доведе до решението на правителството да обещае край на злоупотребите с членството си в ЕС. В същия период обаче е публикувано и известието за кандидатстването на Ерик Шмит за паспорт.

Recode посочват, че вероятно бившият мениджър на Google е кандидатствал за гражданството още преди 6 - 12 месеца, т.е. възможно е решението му да е било продиктувано от съображения за ограничителния Covid-режим на пътуванията до Европа. Съпругата му Уенди и дъщеря им Софи Шмит вече са одобрени за получаване на паспорт.

Медията цитира Нури Кац - основател на консултантската компания Apex Capital Partners, бивш съветник на кипърското правителство по имиграционните въпроси - според когото вероятно Ерик Шмит "е почувствал необходимостта да диверсифицира гражданството си".

"Ерик Шмит не може да пътува до Европа. Той е като всички останали хора - и като множество други личности с високо нетно състояние, които искат да имат повече опции", казва Кац.

Програмата дава възможност на чужденец, който вложи над 2 милиона евро в Кипър (обикновено с покупка на недвижимо имущество), да кандидатства за гражданство. Властите би трябвало да направят проверка за сигурност и да беседват с кандидата, след което паспортът може да бъде издаден.

Състоянието на Ерик Шмит се оценява на 15 млрд. долара. Главен изпълнителен директор на Google до 2011 г., той продължава да съветва ръководството на компанията и е един от най-големите акционери в нея.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутат от ГЕРБ-СДС подаде оставка, за да стане областен управител

На негово място ще влезе русенски хореограф

13:19 - 26.04.2024
Култура

„Диамантеното око“ разказва реалната история на Лейди Смърт, която убива 319 нацисти

Истинска история за млада библиотекарка, която се превръща в най-смъртоносната снайперистка през Втората световна война

12:56 - 26.04.2024
Текстове от партньори

Kaufland спестява над 11 млн. кг. хранителни отпадъци

10:38 - 26.04.2024
Кино и сериали

Игра на сериали или защо вече нямаш нужда от паролата на гаджето си

С ТВ план от А1, сами дирижирате сърфирането из различни абонаменти за стрийминг и развлекателни дигитални услуги

10:37 - 26.04.2024
Важно днес

За Борисов всички възможности за разговори с ПП-ДБ са "счупени"

Борисов не изключи следващият парламент да е в различна конфигурация заради участието на Ваня Григорова във вота

10:10 - 26.04.2024